Różnorodność i konsekwencja są kluczowe dla umysłowej sprawności

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Lepiej zająć się hobby, komuś pomóc lub chociaż posprzątać, niż oglądać telewizję. Bo - jak twierdzą naukowcy - regularne zaangażowanie w różnorodne aktywności pomaga zachować sprawny umysł.

Specjaliści z University of South Florida przeanalizowali dane na temat ponad 700 osób w wieku od 34 do 84 lat, aby sprawdzić, jak stopień urozmaicenia życia wpływa na ich intelektualne możliwości.

Skupili się przy tym na siedmiu rodzajach aktywności - pracy zawodowej, czasie spędzanym z dziećmi, domowych obowiązkach, organizacji czasu wolnego, aktywności fizycznej, wolontariatach i nieformalnej pomocy innym.

Tę samą grupę przebadano w momencie startu projektu i po dziesięciu latach.

Jak się okazało, sprawdzany pod różnymi kątami intelekt osób, które angażowały się w więcej różnych aktywności, pracował lepiej. Dotyczyło to badanych w każdym wieku.

Co jednak ważne, kluczowa była także konsekwencja w regularnym podejmowaniu tych działań.

„Rezultaty te przemawiają za porzekadłem ‘use it or loose it’ (ang. "używaj albo strać" - PAP) i mogą pomóc we właściwym wyborze strategii promujących aktywny styl życia, tak aby obejmowały różnorodne aktywności” - mówi prof. Soomi Lee, współautorka publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences”.

„Wyniki te sugerują, że pełen zaangażowania styl życia z różnorodnymi i regularnymi aktywnościami jest kluczowy dla zdrowia umysłowego” - dodaje badaczka.

Zdaniem naukowców doświadczenia życiowe, takie jak edukacja czy uprawianie hobby, mogą wręcz opóźniać rozwój choroby Alzheimera. Z kolei bezczynność i pasywne spędzanie czasu, np. przed telewizorem, wiążą się z szybszym pogorszeniem intelektualnych możliwości.

To nie wszystko. Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez ten sam zespół naukowców pokazało, że różnorodność w życiu sprzyja także dobremu samopoczuciu osób starszych.

Więcej informacji na stronie.

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera