Zidentyfikowano nową grupę antybiotyków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Antybiotyki o unikalnym, nieznanym wcześniej działaniu zidentyfikowali kanadyjscy naukowcy. Substancje mogą okazać się pomocne w walce z antybiotykoopornością – wynika z badania opublikowanego na łamach „Nature”.

Nowe antybiotyki, a dokładnie korbomycyna i komplestatyna, to związki zaliczane do rodziny glikopeptydów – substancji produkowanych przez bakterie żyjące w glebie. Blokują one funkcje ściany komórkowej bakterii, uniemożliwiając im wzrost i reprodukcję poprzez podział komórki.

Naukowcy z Uniwersytetu McMastera i Uniwersytetu Montrealskiego przetestowali środki na myszach i wykazali ich skuteczność w walce z gronkowcem złocistym – lekooporną bakterią mogącą wywoływać poważne infekcje (https://doi.org/10.1038/s41586-020-1990-9 )

Do tej pory uważano, że mechanizm działania antybiotyków opiera się głównie na niedopuszczeniu do powstania ściany komórkowej. Nowo odkryte antybiotyki działają zupełnie inaczej. Zapobiegają rozpadowi ściany komórkowej, przez co bakterie nie mogą się rozmnażać.

„Aby się rozmnażać, komórka musi się powiększać i dzielić. Jeśli całkowicie zablokujemy rozpad jej ściany, to tak jakby zamkniemy ją w więzieniu i nie będzie mogła ani rosnąć, ani się rozwijać” - wyjaśnia doktorantka Beth Culp, specjalistka w dziedzinie biochemii i biomedycyny.

W ramach projektu badacze analizowali geny zawarte w różnych glikopeptydach, zakładając, że odmienna budowa genetyczna może pociągać za sobą odmienne mechanizmy działania.

„Zakładaliśmy, że jeśli antybiotyki te są zbudowane z innych genów, być może ich sposób zabijania bakterii również jest odmienny” – mówi Culp.

„Nasze podejście można zastosować do innych antybiotyków, co pomoże zidentyfikować nowe substancje z odmiennymi mechanizmami działania. W naszym badaniu zidentyfikowaliśmy jeden zupełnie nowy antybiotyk, ale od tego czasu znaleźliśmy w tej rodzinie już kilka innych z takim samym mechanizmem” – dodaje współautorka badania. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera