Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
18.01.2020 aktualizacja 18.01.2020

Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy ze związkiem przedsiębiorców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Umowę o współpracy zakładającą m.in. organizowanie praktyk dla studentów oraz realizację wspólnych projektów badawczych podpisali w piątek przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej i Związku Przedsiębiorców Business Centre Club.

Władze wrocławskiej uczelni podkreślają, że współpraca z Business Centre Club ma dotyczyć m.in. wspólnego ubiegania się o granty na badania.

W ramach porozumienia mają być też organizowane praktyki i szkolenia dla studentów oraz przyszłych kierowców, także uczniów profilowanych szkół średnich. Sformalizowana współpraca między obiema instytucjami dotyczy bowiem transportu. W efekcie współpraca pomiędzy Politechniką Wrocławską a związkiem przedsiębiorców ma się przyczynić do zwiększenia liczby zawodowych kierowców w Polsce.

Prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślił, że Business Centre Club to już sprawdzony partner wrocławskiej uczelni w różnych dziedzinach. „Naszym zadaniem jako uczelni technicznej jest nie tylko prowadzenie badań i kształcenie studentów, lecz także świadczenie usług dla gospodarki właśnie poprzez taką kooperację” – powiedział rektor.

Z kolei Marek Woron, wiceprezes zarządu Związku Przedsiębiorców Business Centre Club, wskazał, że porozumienie ułatwi prowadzenie wspólnych, uczelniano-biznesowych projektów. Woron mówił, że nie jest możliwe szybkie połączenie świata biznesu i świata nauki. „W naszym kraju zbyt długo te światy działały niezależnie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest tworzenie na ich styku nowych obszarów współpracy, które przyniosą realne efekty” - podkreślił.

W ramach współpracy wykorzystywane będzie m.in. nowoczesne Laboratorium Dynamiki i Bezpieczeństwa Pojazdów, które działa w budynku GEO3-EM przy Wydziale Mechanicznym Politechnik Wrocławskiej. Prowadzone są tam badania z wykorzystaniem symulatorów aut ciężarowych oraz autobusów. Przy pomocy tych urządzeń można sprawdzić reakcje kierowców w dowolnym miejscu i warunkach. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024