Sztuka może przedłużać życie

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Regularne wizyty w muzeach, galeriach sztuki, teatrach czy na koncertach mają związek z dłuższym życiem – informuje bożonarodzeniowy numer „British Medical Journal” (BMJ).

Wcześniejsze badania wykazały, że zaangażowanie w sztukę może poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie obcującej z nią osoby – w przypadku depresji, demencji, przewlekłego bólu i osłabienia. Niejasny pozostawał natomiast wpływ sztuki na długość życia.

Dlatego naukowcy z University College London postanowili zbadać związek pomiędzy różnymi częstotliwościami zaangażowania w sztukę a śmiertelnością. Wykorzystali dane dotyczące ponad 6000 osób dorosłych z Anglii w wieku 50 lat i starszych. Byli to uczestnicy angielskiego badaniu długookresowego dotyczącego starzenia się (ELSA).

Częstotliwość działań dotyczących sztuki, w tym chodzenia do teatru, na koncerty, do opery, muzeów, galerii sztuki i na wystawy, mierzono na początku badań w latach 2004-2005. Następnie obserwowano uczestników średnio przez 12 lat, podczas których odnotowano zgony na podstawie danych o śmiertelności NHS.

Po uwzględnieniu szeregu czynników ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych naukowcy odkryli, że u ludzi którzy raz lub dwa razy w roku obcowali ze sztuką ryzyko zgonu w dowolnym momencie okresu obserwacji było o 14 proc. mniejsze niż dla tych, którzy nigdy się nie zaangażowali (3,5 zgonu na 1000 osobolat wobec 6 zgonów na 1000 osobolat). Dla osób, które zajmowały się sztuką co kilka miesięcy lub częściej ryzyko zgonu było o 31 proc. mniejsze (2,4 zgonów na 1000 osobolat).

Ta ochronna zależność została w dużej mierze wyjaśniona różnicami w zdolnościach poznawczych (myśleniu i zrozumieniu), zdrowiu psychicznym i poziomie aktywności fizycznej wśród tych, którzy zajmowali się sztuką i nie zajmowali się nią. Jednak wyniki utrzymywały się niezależnie od tych oraz innych czynników, jak problemy z poruszaniem się, zamożność czy emerytura.

„Nasze wyniki podkreślają znaczenie dalszego badania nowych czynników społecznych warunkujących zdrowie” – podsumowują autorzy. Jak zaznaczają, każdy powinien mieć możliwość uczestniczenia w działaniach kulturalnych. Wskazują, że ludzie, którzy mogą najwięcej zyskać na uczestnictwie w sztuce (najbiedniejsi, samotni, cierpiący na depresję) są do tego najmniej skłonni, zatem należałoby podjąć działania dające im dostęp do sztuki. Ponadto wyniki badania powinny zwiększyć obawy dotyczące spadku liczby przedmiotów artystycznych i muzyki w szkołach i na uniwersytetach. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera