Profesor Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie został wybrany na prezydenta Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (EMBC) - poinformował w poniedziałek Instytut. Zadaniem EMBC jest wspieranie współpracy europejskiej oraz finansowanie kształcenia i rozwoju kariery naukowców w dziedzinie biologii molekularnej.
EMBC jest międzynarodową organizacją, skupiającą 30 państw, głównie członków Unii Europejskiej. Program EMBC realizowany jest głównie za pośrednictwem Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) i obejmuje m.in. organizowanie kursów i warsztatów podnoszących kwalifikacje naukowców na różnych etapach kariery oraz przyznawanie grantów i stypendiów w dziedzinie Nauk o Życiu.
Urodził się w 1957 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską z zakresu hematologii doświadczalnej - biologii komórki wykonał pod kierunkiem prof. Wiesława Jędrzejczaka, uzyskując stopień doktora nauk przyrodniczych w 1983 r. W 1986 roku podjął pracę w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego, gdzie jest zatrudniony do dziś, obecnie jako kierownik Pracowni Neurobiologii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1988 r. od Rady Naukowej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, a tytuł profesora - w 1996 r.
Obecnie kieruje też (razem z dr hab. Eweliną Knapską) Centrum Doskonałości BRAINCITY, wyłonionym w 2018 roku w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Od 1986 r. główne zainteresowania naukowe badacza dotyczą funkcjonowania komórek nerwowych mózgu. Zajmuje się m.in. aktywnością genów w mózgu w procesie uczenia oraz plastyczności, będącej podłożem uczenia się i pamięci, a także najpoważniejszych schorzeń takich jak padaczka, autyzm, schizofrenia, czy też uzależnienia.
Opublikował ponad 200 artykułów w renomowanych czasopismach naukowych, cytowanych ponad 9 tysięcy razy przez innych badaczy.
Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz Academia Europaea. W 1998 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2009 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.