26.09.2020
PL EN
05.12.2019 aktualizacja 05.12.2019

Zmodyfikowana szczepionka przeciwko gruźlicy może ochronić bydło?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmodyfikowana wersja znanej od niemal 100 lat szczepionki przeciwko gruźlicy (BCG) może po raz pierwszy ochronić przed gruźlicą także bydło - informuje pismo „Scientific Reports”. Na razie testowaną ją na świnkach morskich, ale naukowcy maja nadzieję, że zadziała również u bydła.

Dotychczas powszechnie stosowaną metodą profilaktyki było wybijanie zakażonego gruźlicą bydła oraz innych zwierząt (na przykład borsuków w Wielkiej Brytanii).

BCG (Bacillus Calmette-Guerin) to szczepionka przeciwko gruźlicy przygotowana z pozbawionych właściwości chorobotwórczych dla człowieka (atentuowanych) prątków gruźlicy, wywołujących tę chorobę u bydła. Została opracowana we Francji przez Alberta Calmette’a i Camille’a Guerina i wprowadzona do użycia w roku 1921. W Europie jest stosowana jako profilaktyka zachorowań na gruźlicę, natomiast nie jest używana w USA. W Polsce podaje się ją w 24 godziny po narodzeniu dziecka.

U ludzi BCG ma wiele zastosowań. Częściowo chroni przed trądem (ale tylko 25 proc. zaszczepionych), znalazła zastosowanie w leczeniu nowotworów (zwłaszcza raka pęcherza i okrężnicy) oraz cukrzycy typu I.

Szczepienie krów standardową szczepionką BCG stosowaną u ludzi jest zabronione w większości krajów. To dlatego, że szczepionka chroni tylko około 70 proc. bydła. Standardowy test nie rozróżnia jednak bydła zaszczepionego od zakażonego. Test polega na wstrzyknięciu martwych bakterii gruźlicy w skórę, na co zaszczepione i zakażone bydło reaguje w ten sam sposób. Gdyby zezwolono na szczepienie BCG, choroba mogłaby rozprzestrzeniać się niewykrywalnie.

Zespół Johnjoe’a McFaddensa z University of Surrey w Wielkiej Brytanii zmodyfikował szczepionkę BCG usuwając sześć genów kodujących białka ze szczepu szczepionki BCG. Na razie była testowana tylko na świnkach morskich, jednak zespół jest przekonany, że zadziała również u bydła. Testy na dużych zwierzętach są drogie, a zespół nie ma na nie jeszcze funduszy. Prace zostały wykonane we współpracy z organizacjami badawczymi w Indiach, gdzie gruźlica bydła jest szczególnym problemem. Krowy nie mogą być tam zabijane, ponieważ Hindusi uważają je za święte.

Naukowcy liczą, że gdy sześć usuniętych z BCG białek zostanie wstrzykniętych w skórę bydła zaszczepionego nowym szczepem, nie nastąpi odpowiedź immunologiczna. Natomiast u zakażonych krów reakcja będzie wyraźna. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020