17.01.2021
PL EN
21.11.2019 aktualizacja 21.11.2019

Rektor UW przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia dydaktyczne

Fot. materiały prasowe UW Fot. materiały prasowe UW

Prof. Paweł Stępień z Wydziału „Artes Liberales”, dr hab. Agata Dziewulska z Centrum Europejskiego oraz dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki są laureatami tegorocznej nagrody dydaktycznej rektora UW. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia na polu dydaktyki.

Wyróżnienia dla najlepszych wykładowców na UW wręczono po raz czwarty - poinformowało w czwartek biuro prasowe uczelni.

Nagroda dydaktyczna rektora UW - w postaci finansowej - przyznawana jest nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wprowadzanie nowatorskich metod kształcenia. Co roku wyróżnienie przyznawane jest w trzech dziedzinach: nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

"Działalność dydaktyczna jest jedną z fundamentalnych funkcji uniwersytetu. Dobre kształcenie to zadanie wymagające, szczególnie w czasach, kiedy bardzo wiele się zmienia. Tym bardziej istotne jest to, żeby nadążało ono za wymaganiami i wyzwaniami współczesnego społeczeństwa. Celem nagrody dydaktycznej jest uhonorowanie osób, które prowadzą doskonale zajęcia, stale je ulepszają i dbają o to, żeby oferta dydaktyczna uniwersytetu była jak najlepsza" – powiedział rektor UW prof. Marcin Pałys w czasie uroczystości wręczenia nagród.

W dziedzinie nauk humanistycznych nagrodzono prof. Pawła Stępnia z Wydziału „Artes Liberales”. Naukowiec prowadzi wykłady, konwersatoria i seminaria dla studentów dwóch kierunków: artes liberales i kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska. W latach 2007-2016 pełnił funkcję pełnomocnika rektora UW ds. jakości kształcenia. Od 2019 roku wchodzi w skład Zespołu Doradczego ds. Organizacji Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych. Jest kierownikiem eksperymentalnej, międzynarodowej specjalności Między Wschodem a Zachodem – historia kultury i myśli, prowadzonej na kierunku artes liberales. Wykładał jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Cambridge.

Dr hab. Agata Dziewulska z Centrum Europejskiego otrzymała nagrodę w kategorii nauk społecznych. Jest zaangażowana w rozwijanie programów studiów i nowoczesnych form kształcenia. Ostatnim jej przedsięwzięciem są gry strategiczne. Jest autorką gry „Peace by Piece” związanej z kierunkami studiów realizowanymi w Centrum Europejskim. Przygotowany przez nią symulator stabilizacji państw pokonfliktowych (dofinansowany w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki) stanowi innowacyjne narzędzie naukowo-dydaktyczne. Dr hab. Dziewulska przygotowuje zajęcia z użyciem symulatora i planuje rozwój tego projektu.

W dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych nagrodę otrzymał dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki. Specjalizuje się on w relatywistycznej informacji kwantowej. Na Uniwersytecie w Nottingham prowadził badania związane z tą tematyką. Kontynuuje je na Uniwersytecie Warszawskim, aktywnie włączając w nie studentów. Efektem prowadzonych badań są liczne publikacje, których współautorami są studenci. Prowadzi autorskie wykłady z zakresu szczególnej teorii względności oraz mechaniki kwantowej. Kieruje też studiami indywidualnymi adresowanymi do wybitnie zdolnych studentów oraz koordynuje prace nad stworzeniem nowej koncepcji tych studiów.

W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 12 badaczy z różnych wydziałów i jednostek UW. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla nauczyciela akademickiego może wystąpić dziekan lub kierownik jednostki organizacyjnej. Kandydatury są oceniane przez komisję, której przewodniczy prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, a zasiadają w niej m.in. przedstawiciele studentów i doktorantów.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021