Kraków/ Biolog Nico van Straalen doktorem honoris causa UJ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Holenderski biolog Nico van Straalen otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżniono go m.in. za przyczynienie się do rozwoju ekotoksykologii w Polsce i wspieranie polskich zespołów badawczych.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Nico van Straalenowi odbyła się we wtorek w Collegium Maius UJ w Krakowie.

Wyróżniony naukowiec zajmuje się takimi obszarami biologii jak fizjologia, zoologia, ekologia populacji, genetyka, ewolucjonizm i ekotoksykologia. Doceniono go za wybitny dorobek dydaktyczny oraz światowej klasy osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie. Tytuł nadano mu także za zasługi dla UJ w dziedzinie kształcenia młodych naukowców i przyczynienie się do rozwoju ekotoksykologii, zarówno w strukturach Uniwersytetu, jak i w Polsce.

W laudacji na cześć wyróżnionego, prof. Ryszard Laskowski podkreślił, że van Straalen należy do "wąskiego grona wybitnych uczonych o niespotykanie szerokich horyzontach". "Należy do nielicznego grona badaczy, których można uznać za twórców współczesnej ekotoksykologii. Profesor Nico van Straalen jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych uczonych w Holandii i znakomitym popularyzatorem nauki" - zaznaczył.

Wtorkowa uroczystość jest zwieńczeniem współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. van Straalena, która trwa już od 25 lat. Jak dotąd naukowiec prowadził na krakowskiej uczelni m.in. dwa kursy z zakresu ewolucjonizmu i ekotoksykologii. W laudacji wspomniano także o "bezpośredniości, łatwości nawiązywania kontaktów i umiejętności przekazywania wiedzy", które cechują profesora.

"Wszyscy, którzy choć trochę otarli się o współpracę z zespołem profesora van Straalena, a zwłaszcza z nim samym, nieodmiennie pozostają pod ogromnym wrażeniem tego szczególnego połączenia wiedzy, życzliwości i bezpośredniości w kontaktach" - wskazano.

Prof. Nico van Straalen urodził się w 1951 r. w Berkhout w Holandii. Od samego początku kariery naukowej związany jest ze swoją macierzysta uczelnią - Wolnym Uniwersytetem w Amsterdamie. Dwa lata temu przeszedł na emeryturę.

Jest autorem m.in. 11 książek, w tym kilku bazowych podręczników z dziedziny ekotoksykologii. Przez wiele lat nauczał nie tylko na holenderskiej uczelni, ale także w wielu krajach świata. Wypromował 70 doktorów, spośród których wielu jest obecnie uznanymi naukowcami na całym świecie.(PAP)

nak/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera