Nadwrażliwość na gorzki smak powoduje, że niektórzy nie lubią warzyw

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gen odpowiadający za to, że niektóre związki odczuwamy jako gorzkie, może utrudniać niektórym osobom regularne włączanie warzyw do swojej diety - ogłosili naukowcy z University of Kentucky.

„Nasze geny naprawdę mają wpływ na to, jak postrzegamy smaki. A smaki są przecież kluczowym czynnikiem przy wyborze jedzenia - mówi dr Jennifer L. Smith, główna autorka badania. - Trudno więc przestrzegać zaleceń żywieniowych, jeśli coś ewidentnie nam nie smakuje”.

Jak tłumaczy badaczka, każdy człowiek dziedziczy dwie kopie związanego z odczuwaniem smaków genu o nazwie TAS2R38. Osoby, które odziedziczą dwie kopie wariantu AVI owego genu, nie są wrażliwe na gorzki smak niektórych substancji. Ci, którzy mają jedną kopię AVi a drugą PAV, odczuwają gorzki smak tych samych związków w stopniu umiarkowanym, natomiast ludzie noszący dwa warianty PAV, często zwani „superdegustatorami”, postrzegają dokładnie tę samą żywność jako wyjątkowo gorzką.

„Mówiąc +wyjątkowo gorzką+ mam na myśli ten poziom gorzkości, który naprawdę uprzykrza życie i jest nie do zniesienia - wyjaśnia dr Smith. - Osoby takie prawdopodobnie właśnie tak odczuwają smak np. brokułów, brukselki czy kapusty - jako wybitnie i nieznośnie gorzki. Mogą też negatywnie reagować na ciemną czekoladę, kawę i czasami piwo”.

Naukowcy z zespołu dr Smith przeanalizowali zebrane od blisko 200 osób (średnia wieku 52 lata, ponad 70 proc stanowiły kobiety) ankiety dotyczące częstotliwości spożywania różnych typów żywności. Stwierdzili, że osoby z dwiema kopiami PAV wspomnianego wyżej genu były ponad 2,5 razy bardziej niechętne jedzeniu warzyw niż pozostali uczestnicy badania. Co ważne, sposób przyrządzenia warzyw, czyli ilość dodanej soli, cukru czy tłuszczu, nie miał wpływu na odczucie goryczy i zmniejszenie lub zwiększenie chęci na ich zjedzenie.

„Pomyśleliśmy, że może dodatek cukru albo soli, czyli znanych wzmacniaczy smaku, zdoła zrównoważyć gorzki smak warzywnej potrawy, ale wcale tak nie było” - opowiada autorka pracy.

”Mamy nadzieję, że w kolejnych fazach naszego badania, wykorzystamy zgromadzone informacje genetyczne, aby dowiedzieć się, które warzywa są łatwiejsze do zaakceptowania przez osoby dotknięte omawianą przypadłością oraz które przyprawy są w stanie ułatwić superdegustatorom spożywanie większej ilości jarzyn” - podsumowuje.(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy przypadek zachorowania na ptasią grypę wśród ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    Liczenie kroków nie daje lepszego efektu zdrowotnego od liczenia aktywności w minutach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera