04.08.2020
PL EN
04.11.2019 aktualizacja 04.11.2019

Polska perspektywa w Cambridge – spotkanie diaspory naukowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polscy naukowcy pracujący za granicą spotkają się w Cambridge na konferencji popularnonaukowej Polish Perspectives. Będą mówić o badaniach, które przyniosły im uznanie, o roli diaspor badawczych w kształtowaniu mobilności badaczy i wyzwaniach związanych z perspektywą Brexitu.

10. edycja konferencji, organizowanej w Wielkiej Brytanii przez Fundację Polonium, odbędzie się w piątek i sobotę (8 i 9.11). Celem spotkania jest integracja polskich badaczy i przedstawicieli biznesu pracujących poza Polską.

W programie znalazły się wykłady naukowców z różnych dziedzin nauki, a także artystów łączących pracę naukową ze sztuką.

Z wykładem wystąpi Richard Frąckowiak z University College London, jeden z pionierów badań nad metodami obrazowania mózgu za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Prof. Kasia M. Jaszczolt z Uniwersytetu w Cambridge podzieli się wynikami swoich badań nad metafizyką czasu. Nad punktami stycznymi sztuki i nauki zastanowi się Martin Krzywinski - ekspert wizualizacji danych naukowych; jego prace publikowane były zarówno w czasopismach naukowych, jak i w magazynach takich jak New York Times.

Dr Eric Głowacki z Uniwersytetu w Linköping (Szwecja) opowie o neurostymulacji z wykorzystaniem urządzeń optoelektronicznych. Dr Aleksandra Koutny-Jones (Uniwersytet w Cambridge) pokaże, jak prezentować polską sztukę międzynarodowej publiczności. Dr Patrycja Kozik (Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology, Cambridge) wytłumaczy, jaką rolę w odpowiedzi immunologicznej pełnią komórki dendrytowe. Dr Piotr Mirowski (DeepMind, Londyn) zademonstruje swoje badania związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w nawigowaniu w świecie rzeczywistym.

Na uczestników konferencji czeka kilkanaście prezentacji oraz ponad 20 plakatów, wybranych przez zespół Fundacji Polonium w konkursie abstraktów. Przewidziano panele dyskusyjne, np. o roli diaspor badawczych w kształtowaniu mobilności naukowców czy o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi perspektywa Brexitu.

Podczas spotkania odbędą się warsztaty organizowane m.in. przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Tegoroczna edycja konferencji "Science: Polish Perspective" (SPP) finansowana jest ze środków programu Dialog 2018-2020. Wydarzenie odbywa się pod patronatami honorowymi Ambasady RP w Londynie i Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz przy wsparciu licznych partnerów instytucjonalnych, komercyjnych i społecznych.

Poprzednie edycje SPP odbywały się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Berlinie, a w przyszłym roku konferencja zawita do Szwajcarii. Ponadto w różnych miastach na całym świecie odbywają się też mniejsze spotkania z cyklu SPP Meetup – do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie, Delft, Berlinie, Nowym Jorku, Florencji i Zurychu.

Na podstawie dotychczasowych spotkań Fundacja Polonium opublikowała w 2018 r. raport "Niedostrzeżeni: Polska diaspora naukowa jako źródło kapitału społecznego", w którym zostały opisane oczekiwania polskiej diaspory naukowej związane z powrotem do kraju oraz jej motywacje do podtrzymywania więzi z Polską.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Rejestracja odbywa się przez stronę internetową Fundacji Polonium: poloniumfoundation.org/sppcam2019

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020