17.01.2021
PL EN
04.11.2019 aktualizacja 04.11.2019

Za ponad 2 lata możliwie otwarcie trzeciego budynku oświęcimskiej uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na koniec marca 2022 r. planowany jest termin zakończenia prac budowlanych przy adaptacji zabytkowego budynku w Oświęcimiu, który Małopolska Uczelnia Państwowa im. Witolda Pileckiego adaptuje dla swych potrzeb – podała kanclerz uczelni dr Katarzyna Matusiak.

Budynek będzie wykorzystywany dla potrzeb naukowych i dydaktycznych. Siedzibę znajdą w nim centra kształcenia medycznego oraz inżynieryjnego, nowa biblioteka akademicka oraz pracownie i laboratoria.

„Zakończyliśmy pierwszy etap budowy i rozpoczynamy kolejny. Dotychczas wymienione zostały wszystkie okna i drzwi, a także dach budynku. (…) Otrzymaliśmy na to zgodę konserwatora zabytków. Wykonano izolację fundamentów. Częściowo odrestaurowana została także zabytkowa rampa kolejowa. Przed nami drugi etap obejmujący adaptację pomieszczeń dla potrzeb uczelni i wykonanie wszelkich instalacji. Zrobiona zostanie elewacja obiektu, a także dokończona renowacja rampy” – powiedziała kanclerz.

Dr Katarzyna Matusiak powiedziała, że studenci zasiądą do nauki w nowym budynku najpóźniej w październiku 2022 r. „Liczymy, że być może uda się przyspieszyć prace i oddać budynek jeszcze w 2021 r. Budynek jest jednak bardzo duży, wymaga wiele pracy. Trzeba również zagospodarować teren i odrestaurować w pełni rampę kolejową” – dodała.

Kanclerz powiedziała, że koszt robót budowalnych to ok. 35 mln zł. „Do tego dojdzie wyposażenie” – poinformowała.

Jak zaznaczyła, inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię. „Na inwestycję będziemy mogli wykorzystać również ok. 12,9 mln zł w obligacjach. (…) Termin ich wykupu jest wskazany na 2021 r.” – powiedziała kanclerz.

Obecnie remontowany budynek jest trzecim w kompleksie uczelnianym. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas okupacji były wykorzystywane przez Niemców z załogi KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Obecnie remontowany budynek jest największy. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw.

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Od wielu lat stał pusty.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. W jej murach studiuje blisko 2 tys. osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2021