17.01.2021
PL EN
19.10.2019 aktualizacja 21.10.2019

Prof. Reinhard Luehrmann doktorem honoris causa UAM

Fot. Przemysław Stanula Fot. Przemysław Stanula

Dyrektor Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze prof. Reinhard Luehrmann otrzymał w piątek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia podkreśliła, że naukowiec jest jednym z najwybitniejszych biologów molekularnych w świecie.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformował w piątek, że nadając tytuł doktora honoris causa prof. Luehrmannowi docenił jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni.

Reinhard Luehrmann urodził się w 1949 roku w Osnabrueck w Niemczech. Jego badania od początku kariery naukowej dotyczą struktury i funkcji cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA). Opublikował blisko 350 artykułów naukowych, jest autorem licznych monografii i podręczników. Jego prace regularnie ukazują się w najlepszych czasopismach naukowych.

Jak podkreślano w trakcie uroczystości przyznania doktoratu honoris causa, profesor jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców zajmujących się dojrzewaniem pre-mRNA.

"Imponujący dorobek naukowy, bardzo wysoki wskaźnik cytowania prac, członkostwo w światowych towarzystwach naukowych, liczne prestiżowe nagrody to zaledwie część charakterystyki jego niezwykłej sylwetki naukowej. Na uwagę zasługuje również erudycja, profesjonalizm i niezwykła fascynacja profesora zagadnieniem, któremu poświęcił całe naukowe życie" – mówiła o wyróżnionym prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

W latach 2001-2006 prof. Luehrmann koordynował projekt europejski European Network of Excellence on Alternative Splicing (EURASNET), w którym współpracowało ze sobą 40 grup badawczych, w tym dwie grupy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Okres ten był bardzo ważny dla Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM. Uczestnictwo w projekcie EURASNET pomogło uczynić z niego jednostkę dobrze rozpoznawaną na całym świecie, a tym samym znacząco wzmocniło międzynarodową pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" – podała w piątek poznańska uczelnia.

Jak podkreślono, nadając prof. Reinhardowi Luehrmannowi tytuł doktora honoris causa, UAM docenia jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni; wskazano, że profesor jest "wielkim przyjacielem Polski i uniwersytetu", odwiedzał Polskę wielokrotnie, spotykał się z polskimi naukowcami i wygłaszał wykłady.

Senat UAM podjął decyzję o nadaniu tytułu w styczniu 2019 roku. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021