Internetowe szkolenie dla autorów artykułów naukowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Bezpłatne seminarium internetowe na temat zasad pisania artykułów naukowych po polsku i w języku angielskim organizuje 15 października Instytut PWN w Warszawie. Naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą się jeszcze zarejestrować na webinar obejmujący poznają praktyczną stronę pisania artykułów, przydatne narzędzia, typy artykułów oraz sposoby ich konstruowania i zasady publikowania.

Seminarium w sieci (webinar) pt. "Artykuł jako źródło sukcesu naukowego" poprowadzi dr hab. Piotr Siuda z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jak zapewniają organizatorzy, naukowcy będą mogli wypracować umiejętności związane ze wszystkimi etapami tworzenia artykułów oraz nauczyć się, jak proponować teksty do czasopism naukowych. Prowadzący zaproponuje szereg praktycznych ćwiczeń, dzięki którym nabędziesz kompetencje odnoszące się do pisania artykułów.

Na webinar mogą zarejestrować się badacze, którzy chcą doskonalić swoje kompetencje, redaktorzy i edytorzy pism naukowych, a także nauczyciele akademiccy, którzy chcą przekazywać studentom wiedzę o tym, jak poprawnie pisać artykuły. Zapisy są prowadzone na stronie https://instytutpwn.clickmeeting.pl/artykuly/register

Dr hab. Piotr Siuda interesuje się społecznymi aspektami internetu, edukacją medialną oraz naukometrią. Publikował m.in. w wysoko punktowanych pismach z tak zwanym impact factorem (European Journal of Cultural Studies, International Journal of Cultural Studies). Należy do Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Webinar będzie wprowadzeniem do szkolenia, które 7 listopada organizuje w Warszawie Instytut PWN. Na szkoleniu omówione zostaną narzędzia ułatwiające pisanie, w tym tzw. menadżery bibliografii oraz narzędzia do wizualizacji danych. Eksperci doradzą, jak należy przygotować się do napisania artykułu naukowego, co brać pod uwagę, wybierając rodzaj publikacji i jak uporządkować materiał. Omówią kryteria recenzowania tekstów i wybór czasopism. Zajmą się stylem pisania, wskazując typowe błędy językowe określane jako tzw. Ponglish. Pokażą uniwersalną strukturę artykułu naukowego, m.in. wprowadzenie wyjaśniające cel badań i sekcję "rezultaty" przedstawiającą wyniki badań niczym ciekawą historię. Prowadzący podpowiedzą strategie tworzenia dobrego tytułu, który stanowi wyznacznik treści. Będzie też mowa o słowach kluczowych i o naukowych serwisach wyszukiwawczych w internecie.

Ważnym elementem szkolenia będą zasady korespondencji z edytorami periodyków naukowych, a także - radzenie sobie z porażką, czyli z odrzuceniami oraz propozycjami zmian sugerowanymi przez recenzentów.

Uczestnicy szkolenia otrzymają książkę „Publikacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko” autorstwa Piotra Siudy i Piotra Wasylczyka. Więcej informacji na stronie: http://www.instytutpwn.pl/branza-akademicka/

Instytut PWN organizuje również szkolenie z metodologii badań psychologicznych. Warsztaty poświęcone technikom realizacji kwestionariuszy, wywiadów pogłębionych, wywiadów fokusowych, netnografii i paneli on-line) odbędą się 14 pażdziernika w Warszawie. Naukowcy dowiedzą się tu, jak samodzielnie przygotować projekt badania i jaką metodę badawczą wybrać w zależności od potrzeb projektu. Nauczą się, jak interpretować wyniki badań ilościowych i jakościowych.

Warsztaty poprowadzi dr Sylwia Bedyńska, dyrektor Instytutu Podstaw Psychologii na Uniwersytecie SWPS, ekspertka w dziedzinie statystyki i metodologii badań psychologicznych.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Duże zainteresowanie udziałem w Forum Maturzystów na politechnice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera