Wczesna menopauza wskazuje na wyższe ryzyko chorób serca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Menopauza przed 50. rokiem życia wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – informuje „The Lancet Public Health”.

Wcześniejsze badania wykazały związek między wczesną menopauzą a śmiertelnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Nie był natomiast jasny związek przekwitania ze zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, które nie doprowadziły do zgonu.

Jak wykazała prof. Gita Mishra i jej współpracownicy z University of Queensland, u kobiet, które wcześnie weszły w okres menopauzy, większe jest ryzyko wystąpienia zawału serca, dławicy piersiowej lub udaru mózgu. Analizą objęto 300 tys. kobiet w 15 badaniach na całym świecie, korzystając z banku danych InterLACE.

Jak wyjaśniła prof. Mishra, kobiety, które doświadczają przedwczesnej menopauzy w wieku poniżej 40 lat, były prawie dwukrotnie bardziej narażone na nieprowadzące do zgonu choroby sercowo-naczyniowe przed ukończeniem 60 roku życia - niż kobiety, u których klimakterium występuje w „standardowym” wieku 50-51 lat. W przypadku menopauzy następującej w wieku 40-41 lat ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było wyższe o 40 proc.

Palenie tytoniu, nadwaga lub otyłość oraz niższy poziom wykształcenia również mogą wzmocnić związek pomiędzy wczesną menopauzą a ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak podkreślają autorzy badania, identyfikacja kobiet z wczesną menopauzą daje lekarzom szansę na współpracę z nimi w celu monitorowania i aktywnego zarządzania czynnikami ryzyka. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera