Naukowcy porozmawiają o pajęczakach - konferencja na UwB

Poskocz krasny fot. J. Kupryjanowicz
Poskocz krasny fot. J. Kupryjanowicz

Pajęczakom - ich zwyczajom, strategiom rozmnażania czy przetrwania będzie poświęcona trzydniowa konferencja naukowa, jaka w najbliższy piątek rozpocznie się na Uniwersytecie w Białymstoku. Wezmą w niej udział naukowcy z Polski i z zagranicy. Organizatorzy przygotowali otwarte wykłady dla miłośników przyrody.

Krajowe Konferencje Arachnologiczne to coroczne spotkania specjalistów zajmujących się badaniami pajęczaków. Służą wymianie informacji dotyczących bieżących badań prowadzonych przez polskich arachnologów i badaczy spoza naszego kraju.

Ważnym celem konferencji jest rozwijanie i popularyzowanie wiedzy z zakresu arachnologii wśród młodzieży. Służą temu popularnonaukowe wykłady - czytamy w komunikacie przesłanym przez rzeczniczkę UwB.

W tym roku zaplanowane zostały w piątek 20 września - pierwszym dniu naukowego spotkania. Organizatorzy przygotowali cztery prelekcje. Można się będzie w ich trakcie dowiedzieć, jak pająki bronią się przed wrogami i jak układają się ich relacje z motylami. Zaprezentowane zostaną także sylwetki dwójki badaczy pajęczaków: prof. Anny Ostrihanskiej Kajak oraz prof. Andrzeja Dziabaszewskiego. Sesja popularnonaukowa rozpocznie się o godz. 12.30 w sali 2060 Instytutu Biologii UwB.

Na dwa kolejne dni, sobotę i niedzielę, konferencja przeniesie się do Stacji Terenowej UwB w Gugnach. W programie obrad są m.in. wystąpienia poświęcone pająkom występującym w Puszczy Białowieskiej oraz w Biebrzańskim Parku Narodowym.

VI Krajową Konferencję Arachnologiczną organizują Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, Instytut Biologii UwB oraz Sekcja Arachnologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Duże zainteresowanie udziałem w Forum Maturzystów na politechnice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera