20.02.2020
PL EN
11.09.2019 aktualizacja 11.09.2019

Leczenie nadciśnienia może opóźnić demencję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wysokie ciśnienie tętnicze przyspiesza procesy prowadzące do pogarszania się funkcji poznawczych u osób po 55. roku życia. Wpływ ten można jednak zmniejszyć poprzez przyjmowanie leków na nadciśnienie - poinformowali naukowcy.

Najnowsze wyniki analiz badacze podali podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Hypertension 2019 Scientific Sessions", która odbywała się z dn. 5-8 września br. w Nowym Orleanie.

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku analizowali dane dotyczące blisko 11 tys. osób po 55. roku życia zarejestrowanych w bazie China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS). W domach uczestników przeprowadzono wywiady dotyczące sposobów walki z nadciśnieniem, poziomu wykształcenia, a także wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci.

Po czterech latach obserwacji stwierdzono, że u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym (140/90 mmHg lub wyższym) spadek funkcji poznawczych następował szybciej niż u uczestników, którzy nie mieli nadciśnienia lub przyjmowali leki na nadciśnienie.

Z danych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że wysokie ciśnienie tętnicze dotyczy blisko 80 mln Amerykanów i miliarda osób na całym świecie. Nadciśnienie i pogorszenie funkcji poznawczych to istotne czynniki związane z procesem starzenia się. Ze względu na to, że żyjemy dłużej, zależność pomiędzy ciśnieniem tętniczym a zdrowiem mózgu jest obecnie ważnym tematem badań. Stan naczyń krwionośnych w mózgu ma duży wpływ na takie funkcje jak pamięć, język czy rozumowanie - podkreślają autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020