Uczelnie i instytucje

Politechnika Świętokrzyska będzie wspierać przedsiębiorców we wdrażaniu technologii cyfrowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Świętokrzyska (PŚK) dołączyła do partnerstwa Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT), które będzie pomagało przedsiębiorcom w podniesieniu konkurencyjności, poprzez zastosowanie w ich firmach nowoczesnych technologii cyfrowych.

Uczelnia będzie m.in. organizowała specjalistycznie szkolenia, z wykorzystaniem swoich laboratoriów. Umowę w tej sprawie podpisali w środę w Kielcach rektor PŚk prof. Wiesław Trąmpczyński i p.o. dyrektora KPT Justyna Lichosik.

Celem projektu "KPT StartUp Digital Innovation Hub" jest zwiększenie dynamiki cyfrowej transformacji regionu świętokrzyskiego.

Digital Innovation Hub (DIH) to partnerstwa, które będą pomagały przedsiębiorstwom w podniesieniu konkurencyjności rynkowej, poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru szeroko pojętych technologii cyfrowych. Będą oferowały firmom w swoim regionie kompleksowy dostęp do najnowszej wiedzy, doświadczenia i technologii, umożliwiających przetestowanie i wdrożenie innowacji cyfrowych odpowiednich dla ich produktów, procesów i modelu biznesowego. Wspomogą też przedsiębiorców w dostępie do finansowania przedsięwzięć dla transformacji cyfrowej w ich firmach.

Partnerstwo DIH składa się z podmiotów publicznych i prywatnych, instytucji naukowych, posiadających wiedzę biznesową i technologiczną, a także funduszy Venture Capital, zapewniających zewnętrzne finansowanie rozwoju cyfrowego firm. Głównym założeniem jest kompleksowa obsługa startupów - poprzez szeroki zakres usług.

Politechnika Świętokrzyska w ramach wsparcia realizacji inicjatywy będzie oferowała: szkolenia techniczne i branżowe, konsultacje i doradztwo technologiczne. To m.in. usługi o charakterze badawczym i rozwojowym, inżynieryjnym, laboratoryjnym, ekspertyzy techniczne, doradztwo w zakresie projektów technologicznych, rozwoju produktów i usług oraz testowania jakości rozwiązania technologicznego.

Jak ocenił prorektor PŚk ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem prof. Zbigniew Koruba, umowa jest "bardzo obiecująca". "Politechnika będzie wspierać projekt naukowo, badawczo, rozwojowo swoimi laboratoriami - także nowymi, o poziomie światowym, powstającymi w ramach projektu CENWIS. Będziemy chcieli zainteresować przemysł tymi laboratoriami, promować je i pokazywać, jak wiele można w nich przeprowadzić badań i jak udoskonalić produkcję oraz produkty wytwarzane w poszczególnych firmach" – mówił prof. Koruba.

Wspomniany projekt CENWIS (Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego) realizowany jest przez uczelnię przy współudziale funduszy Unii Europejskiej; zakłada rozbudowę i wyposażenie bazy laboratoryjnej PŚk oraz udostępnienie jej na warunkach komercyjnych firmom.

Koordynator projektu "KPT StartUp Digital Innovation Hub" Dominik Mikołaszek wyjaśniał, że DIH-y są inicjatywą Komisji Europejskiej, powstałą dla wsparcia transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach - docelowo w każdym regionie Unii Europejskiej.

Jak mówił, w przypadku przedsięwzięcia KPT chodzi głównie o małe i średnie firmy, których jest najwięcej w Polsce. "Chodzi o to, aby wszystkie przedsiębiorstwa, które tego potrzebują szły w kierunku przemysłu 4.0 – czyli cyfryzacji, automatyzacji procesów produkcyjnych, także cyfryzacji działalności operacyjnej" – opisywał Mikołaszek.

Więcej szczegółów na temat założeń i oferty projektu "KPT StartUp Digital Innovation Hub" ma być przedstawionych w połowie września. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Bańcer

ban/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Scanway

    Scanway wybrany przez ESA do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca

  • Fot. EPA/Matthias Schrader

    "Europejskie Houston" pod Monachium - stąd ESA monitoruje misję IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera