Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
07.08.2019 aktualizacja 07.08.2019

Śladami kobiet w matematyce; Sofia Kowalewska bohaterką kolejnego spotkania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uhonorowanie profesor Sofii Kowalewskiej, nazywanej „księżniczką matematyki", jej wkładu w rozwój równań różniczkowych cząstkowych i ich zastosowań, ale również zaangażowanie w walkę o równy dostęp kobiet do wykształcenia i stanowisk - to cel konferencji, jaka odbędzie się w Krakowie między 31 sierpnia a 2 września.

Cykl „Śladami kobiet w matematyce” promuje osiągnięcia i zasługi kobiet, których badania, działalność zawodowa i publikacje wniosły znaczący wkład w rozwój nauki, głównie matematyki i nauk pokrewnych. Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce oraz Wydział Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przypominają zasługi Sofii Kowalewskiej, rosyjskiej matematyczki polskiego pochodzenia, która W 1874 r. została pierwszą Europejką z doktoratem w dziedzinie matematyki.

Sofia Kowalewska zajmowała się m.in. równaniami różniczkowymi cząstkowymi i ich zastosowaniami, a także mechaniką i optyką. Studiowała matematykę w Niemczech - najpierw w Heidelbergu, a potem w Berlinie pod kierunkiem Karla Weierstrassa. Ówczesne uniwersytety nie przyjmowały kobiet, dlatego formalnie była jedynie słuchaczką wykładów. W 1884 jako jedna z pierwszych kobiet na świecie uzyskała stopień profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie. Rok później została dziekanem Wydziału Matematyki tej uczelni. W 1888 roku wygrała konkurs paryskiej Akademii Nauk na ścisłe rozwiązanie równań ruchu bryły sztywnej. Była członkinią Petersburskiej Akademii Nauk. Naukowczyni była również powieściopisarką, autorką dramatów i artykułów publikowanych w gazetach.

Podczas konferencji specjaliści zajmujący się matematyką i dziedzinami pokrewnymi przedstawią swoje najnowsze wyniki badań i wymienią się doświadczeniami. W programie wydarzenia znajdą się wykłady plenarne, sesje tematyczne oraz sesja plakatowa. Ważnym elementem będzie panel dyskusyjny na temat mobbingu na uniwersytetach.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej między 31 sierpnia a 2 września 2019 r.

Zjazd jest współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce we współpracy z Polskim Towarzystwem Matematycznym oraz Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Więcej informacji na stronie https://skwm.ptkwm.org.pl/

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022