Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
31.07.2019 aktualizacja 31.07.2019

UJ CM: przybywa specjalistów od medycyny ekstremalnej i medycyny podróży

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Przybywa specjalistów od medycyny ekstremalnej i medycyny podróży – w ciągu trzech lat ok. 100 osób ukończyło jedyne w kraju, działające na UJ CM w Krakowie, studia podyplomowe w tym zakresie. Uczelnia zapewnia, że kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

„Medycyna konwencjonalna kojarzy się ze szpitalem, przychodnią, białym fartuchem, ale medycyna jest też obecna w innych miejscach, personel medyczny jest potrzebny na wojnach, w kopalniach, w odległych krajach, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony. Personel medyczny jest też potrzebny podczas katastrof, wypadków, w których rannych zostaje kilkaset osób” – wyjaśnił we wtorek PAP dr Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Jak poinformował, podyplomowy kierunek medycyna ekstremalna i medycyna podróży został uruchomiony na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2016/2017 i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, co roku sporządzana jest lista rezerwowa kandydatów. W ciągu trzech lat studia ukończyło ok. 100 osób, dzięki czemu specjalistów przybywa.

„W skali kraju są to jedyne studia o tak unikatowym programie kształcenia” – powiedział dr Tomasz Sanak. Dodał, że oprócz wartości dydaktycznej studia skupiają osoby o różnych pasjach – np. lekarzy i ratowników górskich, miłośników dalekich wypraw.

W ramach zajęć słuchacze poznają podstawy wiedzy związane z takimi zagadnieniami jak: medycyna nurkowa, sportowa, wysokogórska, pustynna i polarna, tropikalna i podróży, ekspedycyjna, katastrof, konfliktów zbrojnych, ratownictwo i ewakuacja. Plan studiów jest wzorowany na programach opracowanych przez amerykańską organizację Wilderness Medicine Society, która zajmuje się edukacją personelu pracującego w ekstremalnych warunkach.

Podczas dwóch semestrów studenci mają zajęcia m.in. w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, kopalni Kowary, Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022