30.09.2020
PL EN
27.06.2019 aktualizacja 27.06.2019

Lubuskie/ 30 mln zł na badania i innowacje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

30 mln zł będzie do wzięcia w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 na realizację zadań z zakresu wzmacniania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji oraz zwiększenia aktywności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw.

W środę w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu konkursowi.

Nabór wniosków potrwa od 29 lipca do 30 sierpnia br. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw lub partnerstw, a także instytucji świadczących usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

"Chcemy te 30 mln zł jak najlepiej wydać, żeby poprawić innowacyjność w regionie" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że cała alokacja w ramach działania 1.1 (na badania i innowacje) to 200 mln zł. Do tej pory udało się rozdysponować 94 mln zł. Podpisano 40 umów na realizację projektów o łącznej wartości 156 mln zł.

W ramach konkursu otrzymać dofinansowanie na realizację inwestycji w infrastrukturę i wyposażenie w małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstwach – związane bezpośrednio z działaniami badawczymi i innowacyjnymi.

"Słuchamy przedsiębiorców, wiemy jakie mają problemy. Staramy się tak przygotować postępowania, żeby pieniądze były bardziej dostępne dla przedsiębiorców i procedury łatwiejsze. Organizujemy spotkania konsultacyjne. Wsparcie gospodarki to priorytet rozwoju województwa. Chcemy żeby lubuskie było bardziej innowacyjne" - dodał członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Efektem wsparcia ma być poprawa pozycji konkurencyjnej lubuskich przedsiębiorstw oraz samego regionu na rynku krajowym i zagranicznym.

Realizacja projektów w ramach działania będzie możliwa wyłącznie w obszarach wskazanych jako inteligentne specjalizacje. W przypadku woj. lubuskiego owe specjalizacje zostały ujęte w Programie Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego; są nimi: zielona gospodarka, zdrowie i jakość życia oraz innowacyjny przemysł. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2020