28.05.2020
PL EN
16.06.2019 aktualizacja 16.06.2019

Prezydent Duda w Reno w USA obejrzał testy dronów

Prezydent RP Andrzej Duda (C) obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa na Stead Airport w Reno. Obok Chris Walach (centrum-P) z NIAS. Fot. PAP/Radek Pietruszka 15.06.2019 Prezydent RP Andrzej Duda (C) obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa na Stead Airport w Reno. Obok Chris Walach (centrum-P) z NIAS. Fot. PAP/Radek Pietruszka 15.06.2019

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji, i to w środku miasta, testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał takie manewry w sobotę w Reno w stanie Nevada.

Testy dronów w terenie zurbanizowanym, które w Reno obejrzał prezydent, są częścią projektu NIAS-NASA-ILOT - największego amerykańsko-polskiego projektu testowania bezzałogowych statków powietrznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa (ILOT) jest – jak poinformowano na stronie instytutu - jedyną zagraniczną instytucją zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. W testach bierze udział m.in. dron opracowywany w ILOT.

Testy mają na celu wdrożenie nowych technologii umożliwiających jednoczesne poruszanie się po terenie zurbanizowanym większej liczby takich urządzeń w sposób, który nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców miasta czy ruchu powietrznego. Testowane technologie mają też zagwarantować, że maszyny te nie będą się ze sobą zderzały, będą się ze sobą komunikowały i współpracowały. Ważnym elementem jest też system bezpiecznego lądowania, nad którym pracują już Amerykanie.

Zanim drony rozpoczną pracę w warunkach miejskich, konieczne są testy; do takich testów zostali zaproszeni polscy inżynierowie. Na stronie ILOT poinformowano, że testy koordynuje jeden z ośrodków NASA - Centrum Badawcze im. Josepha Amesa (NASA Ames Research Center) we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federalną Administracją Lotnictwa (FAA). W testach biorą udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym.

Andrzej Duda otworzył też w sobotę Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie. W Muzeum Sztuki w Reno prezydent odebrał akt gubernatora Nevady ustanawiający Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie.

W InNEVation Center w Reno prezydent spotkał się ponadto z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie.

Z Reno Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ bjn/ kar/ mmu/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2020