Prof. Krzysztof Wilde nowym rektorem Politechniki Gdańskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Krzysztof Wilde, specjalista m.in. w zakresie mostownictwa i mechaniki budowli, członek PAN - został 41. Rektorem Politechniki Gdańskiej - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe uczelni.

Nowy rektor został wybrany w poniedziałek. Zastąpi on pełniącego obowiązki rektora prof. Piotra Dominiaka.

Kadencja prof. Wilde potrwa do 31 sierpnia 2020 r.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde (ur. 1966 r) jest specjalistą w zakresie mostownictwa, mechaniki budowli oraz diagnostyki i geodezyjnego monitoringu konstrukcji inżynierskich. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.

Jest też członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem i współautorem wysoko cytowanych publikacji. Uzyskał cztery patenty, zrealizował ponad 200 ekspertyz, projektów oraz opracowań technicznych. W pracy zawodowej łączy aktywność naukową z inżynierskim charakterem prac na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. Jest czynnym inżynierem i posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W środowisku gospodarczym postrzegany jako twórczy naukowiec i skuteczny menedżer - czytamy na stronie uczelni.

Prywatnie jest mężem i ojcem, miłośnikiem zwierząt, w wolnym czasie żegluje, jeździ na nartach i motocyklu.

Wśród priorytetów związanych z pracą na nowym stanowisku prof. Wilde wymienia m.in. uzyskanie przez PGd statusu uczelni badawczej i działanie na rzecz wdrożenia i rozwoju idei szkoły doktorskiej. Deklaruje ścisłą współpracę z dziekanami wszystkich wydziałów i przedłużenie misji wszystkich obecnych dziekanów do końca kadencji w 2020 r. Rektor elekt zapowiada wstrzymanie połączenia Wydziału Mechanicznego i Wydziału OiO do końca obecnej kadencji oraz odstąpienie od planów łączenia wydziałów Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - oraz Elektrotechniki i Automatyki, "które w tym momencie nie mają racjonalnego uzasadnienia".

Politechnika Gdańska jest jedną z najstarszych w Polsce autonomicznych uczelni państwowych i najstarszą na obecnym terenie Rzeczypospolitej politechniką. Obejmuje 9 wydziałów, na których studiuje około 18 tys. studentów na studiach inżynierskich i magisterskich, realizowanych w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia zatrudnia około 2600 osób, w tym około 1200 nauczycieli akademickich. (PAP)

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.10.2023. Profesor Jakub Kupecki. PAP/Albert Zawada

    Minister przemysłu: prof. Jakub Kupecki obejmie funkcję dyrektora NCBJ

  • Łódź, 28.06.2025. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz (P), wiceprzewodnicząca Rady Paulina Setnik (C) oraz radny miejski Tomasz Kacprzak (L) podczas konferencji prasowej w EC 1 w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi, 28 bm. Konferencja dotyczyła rozpoczęcia procedury nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi urodzonemu w tym mieście Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie honorowym obywatelem Łodzi? Jest jeden, kosmiczny problem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera