18.01.2021
PL EN
19.05.2019 aktualizacja 20.05.2019

Ewelina Sielska-Badurek zwyciężyła w 8. edycji konkursu FameLab

Źródło: Centrum Nauki Kopernik Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Dr hab. Ewelina Sielska-Badurek, foniatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwyciężyła w 8. polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy w fascynujący sposób opowiadają o swoich naukowych pasjach. Finał konkursu odbył się w sobotę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, aby przez trzy minuty mogli zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

W zakończonym w sobotę wieczorem finale zmierzyło się 10 osób. Najlepsza okazała się foniatra, audiolog, dr hab. n. med. Ewelina Sielska-Badurek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Według jury jej prezentacja "Czy śpiewać każdy może?" to "atrakcyjne wystąpienie oparte na własnym doświadczeniu". Jurorzy w uzasadnieniu podkreślili też, "spójne i multidyscyplinarne podejście do tematu i uczynienie z głosu nieoczywistego rekwizytu".

W nagrodę otrzymała 13 tys. złotych. Będzie też reprezentować Polskę w międzynarodowych półfinałach oraz międzynarodowym finale konkursu FameLab, który odbędzie się w Cheltenham między 4 a 9 czerwca 2019 r.

Sielska-Badurek zdobyła również Nagrodę Specjalną Fundacji Kościuszkowskiej, czyli promesę gwarantującą trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy USD.

Drugie miejsce i nagrodę w wys. 7 tys. złotych zdobył Paweł Gora z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotował wystąpienie pt. "Matematyka w walce z korkami". Według jury doceniło "przybliżenie złożonego tematu w przystępny sposób", "erudycyjną dyskusję z jurorami" oraz "osadzenie trudnego tematu w lokalnym kontekście".

Na trzecim miejscu uplasował się dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który wystąpił a prezentacją pt. "Kupa tajemnic". Naukowiec otrzymał 3 tys. złotych. Jury nagrodziło go m.in. za "prezentowanie tematu w szerszym kontekście badań podstawowych" i "uzupełnienie tematyki przyrodniczej o perspektywę humanistyczną", oraz "zaskakujący indywidualizm".

Zdobywcą wyróżnienia wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina został dr Michał Boniecki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Dwie nagrody zdobyła dr Monika Kornacka: nagrodę publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council; oraz nagrodę Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. Laureatka jest psychologiem i terapeutą; pracownikiem naukowym Interdyscyplinarnego Centrum  Stosowanych Badań Poznawczych SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.

Jurorami 8. edycji konkursu byli: Irena Cieślińska, prof. Magdalena Fikus, prof. Zbigniew Nawrat i dr Tomasz Piekot. Występujący na scenie byli oceniani w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością).

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021