Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
09.05.2019 aktualizacja 10.05.2019

Źródło PAP: ostateczna decyzja ws. profesury Zybertowicza jeszcze nie zapadła

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ostateczna decyzja ws. profesury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza jeszcze nie zapadła. Musi ją jeszcze podjąć prezydium Centralnej Komisji (CK) ds. Stopni i Tytułów Naukowych - poinformował w czwartek PAP przedstawiciel Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych CK.

W środę "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, nie otrzyma tytułu profesora. Gazeta cytowała filozofa prof. Tadeusza Gadacza, który w mediach społecznościowych podała, że "Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi".

PAP skontaktowała się z przedstawicielem Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, która podejmowała decyzję w sprawie profesury Andrzeja Zybertowicza. "Sprawa jeszcze jest w toku" - poinformował jeden z członków sekcji, który chciał zachować anonimowość, bo sprawa jest objęta klauzulą poufności. Wyjaśnił, że decyzja zapadła na razie dopiero na poziomie Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych CK. Teraz sprawa trafi do prezydium centralnej komisji i to ono podejmie decyzję.

"Zawsze w takich przypadkach prezydium ma ostateczną decyzję na poziomie CK, a następnie pan prezydent" - powiedział rozmówca PAP. Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji. Najbliższe spotkanie prezydium CK zaplanowane jest na 27 maja - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej CK.

Przedstawiciel Sekcji I zaznaczył, że sprawa o nadanie tytułu profesora objęta jest klauzulą o poufności do momentu, kiedy prezydium nie podejmie decyzji, czy przesłać czy nie przesłać swoją decyzję do Kancelarii Prezydenta RP.

Rozmówca PAP pytany, czy rzeczywiście w głosowaniu w ramach Sekcji I przeciw profesurze Andrzeja Zybertowicza było 26 głosów, a 11 za - jak napisała Gazeta Wyborcza - potwierdził, że "tak mniej więcej wyglądał rozkład głosów".

Postępowanie w sprawie przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

CK wyznaczyła na początku stycznia 2018 r. pięciu recenzentów dorobku naukowca. Zostali nimi: prof. Aleksander Manterys z Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie, prof. Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Józef Bańka z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, prof. Lech Zacher z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i prof. Szymon Wróbel z Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy opowiedzieli się za nadaniem tytułu profesora Andrzejowi Zybertowiczowi.

Sam dr hab. Andrzej Zybertowicz proszony przez PAP o komentarz w tej sprawie powiedział: "Nie wiem nic formalnie o tej sprawie. Gdy dostanę to stanowisko i zapoznam się z uzasadnieniem, to będę mógł się do tej sprawy odnieść".

Naukowiec odniósł się do recenzji jego dorobku opublikowanych na stronie CK. "Standardowo recenzje w takich sprawach liczą ok. 10 stron. Tymczasem dwie z pięciu w moim wypadku miały 2-3 strony. Wszystkie recenzje kończą się formalnie wnioskami pozytywnymi, ale w dwóch z nich prof. Marcin Król i Szymon Wróbel dystansują się w żartobliwy sposób od swoich własnych pozytywnych konkluzji" - skomentował socjolog.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Marcin Czyżniewski pytany przez PAP o komentarz odparł: "Nie będziemy tej sprawy komentowali, bo nie znamy uzasadnienia decyzji centralnej komisji ws. prof. Andrzeja Zybertowicza. Obecnie jest to urlopowany pracownik naszej uczelni". (PAP)

Autorzy: Ludwika Tomala, Tomasz Więcławski

lt/ twi/ agt/ pko/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024