Zwiększenie ekspresji genu CCND2 stymuluje proliferację komórek budujących mięsień sercowy (kardiomiocytów) po zawale - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Circulation Research".
Naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham wszczepili myszom, stanowiącym model zawału mięśnia sercowego, indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste z nadekspresją genu CCND2, z których powstały kardiomiocyty.
Po upływie czterech tygodni badacze zaobserwowali, że obszar zawału uległ wyraźnej regeneracji oraz nastąpiło zmniejszenie obszaru występowania martwej tkanki. Zmiany te były znacznie większe, niż w przypadku myszy, którym wszczepiono pluripotencjalne komórki macierzyste bez nadekspresji genu CCND2.
Dzięki nadekspresji genu CCND2 kardiomiocyty ulegały podziałom w większym stopniu niż u kontrolnej grupy gryzoni, poprawiając pracę serca. Jednocześnie na granicach ogniska zawałowego stwierdzono szybsze powstawanie nowych naczyń krwionośnych.
Naukowcy podkreślają, że wyniki te są ważnym krokiem naprzód w pracach nad stymulacją regeneracji mięśnia sercowego po zawale. (PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.