Białystok/ Uniwersytet Medyczny szuka pacjentów do badań nad cukrzycą

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wciąż szuka do badań pacjentów - mężczyzn - z wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Znalezienie takich osób jest trudne, bo wiele z nich nie wie, że ich to dotyczy.

Specjaliści z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzą badania, w których chcą się dowiedzieć, co decyduje o tym, że wysiłek fizyczny u jednych osób wpływa na przeciwdziałanie cukrzycy typu II, a u innych nie. Szukają przyczyn na poziomie genów.

Chcą w tym celu przebadać minimum ok. 100 mężczyzn w wieku 40-65 lat, którzy przez pół roku, bezpłatnie odbywają regularnie treningi na siłowi, cały czas będąc pod kontrolą lekarzy. W marcu było ok. 60 uczestników projektu.

Prowadzący badania dr Łukasz Szczerbiński poinformował PAP, że naukowcy szukają pacjentów z wysokim ryzykiem cukrzycy typu II (kwalifikacją są wyniki badania, tzw. krzywej cukrowej) oraz pacjentów, którzy mają cukrzycę typu drugiego od maksymalnie pięciu lat i leczą się tylko jednym konkretnym lekiem - metforminą.

"Metformina to znany i stosowany od lat lek, dostępny na naszym rynku, o udowodnionej wysokiej skuteczności w obniżaniu stężenia glukozy we krwi oraz zmniejszaniu masy ciała. Od niedawna lek ten stosowany jest również w zapobieganiu rozwoju tej choroby" - wyjaśnił Szczerbiński.

Największe ryzyko zagrożenia cukrzycą typu II mają osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, mało aktywne fizycznie, z nadwagą lub otyłe, u których w rodzinie były przypadki tej choroby.

"Niestety, dopiero udział w pierwszej wizycie pozwala nam zakwalifikować pacjenta do projektu, ale nawet osoby niezakwalifikowane, w ramach udziału w wizycie kwalifikacyjnej będą miały bezpłatnie wykonane badania laboratoryjne: morfologię krwi, biochemię oraz analizy składu ciała, a ich wyniki będą pacjentom udostępniane" - dodaje Szczerbiński.

Białostoccy naukowcy zaczynają również drugi projekt badawczy, do którego mogą się zgłaszać osoby od 35. roku życia z grupy wysokiego ryzyka cukrzycy typu II. Badacze będą oceniać, jak działa metformina na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, wydolność fizyczną czy też geny w tkance mięśniowej u tych osób.

Szczerbiński wyjaśnił, że w ramach tych badań naukowcy chcą dokładniej poznać molekularne mechanizmy działania tego leku, aby sprecyzować "patomechanizmy" cukrzycy typu II i otyłości. Wszystko to ma pomóc w znalezieniu lepszych metod leczenia. "Oczywiście podczas trwania projektu wszyscy pacjenci będą pod opieką poradni diabetologicznej przy Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku" - dodał dr Łukasz Szczerbiński.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera