Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Akademia Morska stara się o uzyskanie statusu uniwersytetu

Naszym marzeniem jest rozbudowanie uczelni, aby móc uzyskać status uniwersytetu morskiego – powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka. Uczelnia w środę rozpoczyna uroczystości związane z jubileuszem 70-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.

"Aby móc uzyskać status uniwersytetu musimy rozwinąć się w zakresie naukowym i dydaktycznym. Mamy realne szanse, aby w najbliższym czasie uzyskać kolejne prawa nadawania stopni naukowych: doktora habilitowanego na Wydziale Mechanicznym i doktora na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu" - zapowiedział w rozmowie z PAP rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

Rektor powiedział, że Akademia Morska planuje rozbudowę swojej infrastruktury poprzez stworzenie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. „W budynku znajdować się będzie 11 wysokospecjalistycznych laboratoriów, które konsolidować będą różne dziedziny badawcze z zakresu gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania w toni wodnej i dnie akwenu, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną” - wyjaśnił.

Prof. Ślączka dodał, że w centrum znajdować się będą modele redukcyjne czyli miniatury statków, które umożliwią realizację badań w zakresie automatyzacji nawigacji oraz poprawy bezpieczeństwa eksploatacji statku. "Na tych modelach będziemy przeprowadzać badania dotyczące eksploatacji autonomicznej statku" - zaznaczył.

Inwestycja jest obecnie na etapie przygotowania studium wykonalności, po recenzjach eksperckich. Rektor liczy, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających zostanie otwarte dla studentów i naukowców za 3 lata. Budowa obiektu będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W planach uczelni jest także przeniesienie całego Wydziału Mechanicznego do kompleksu budynków przy ul. Willowej w Szczecinie.

"Naszą rolą jest również wspieranie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kształcimy kadrę i prowadzimy badania potrzebne każdej nowej działalności w zakresie gospodarki morskiej. Obecnie wspólnie pracujemy nad rozwojem uczelni w kierunku żeglugi śródlądowej tak, by kształcić kadrę eksploatacyjną i techniczną odpowiedzialną za utrzymanie drogi wodnej i eksploatację jednostek śródlądowych" - powiedział rektor Akademii Morskiej.

Dodał, że na Wydziale Mechanicznym trwają prace badawcze w pełni związane z przemysłem stoczniowym, dotyczące przede wszystkim projektowania i eksploatacji siłowni okrętowych.

Pytany o nowy rok akademicki, prof. Ślączka powiedział, że od października br. rozpocznie naukę międzynarodowa grupa studentów, którzy będą się kształcić na studiach pierwszego stopnia na kierunku nawigacja. "Studia międzynarodowe otworzymy również na drugim stopniu na kierunkach geodezja i kartografia oraz mechanika i budowa maszyn" - zapowiedział.

Obecnie na Akademii Morskiej w Szczecinie kształci się ponad 3 tys. osób, wśród nich 30 proc. stanowią kobiety. Na uczelni studiuje 300 obcokrajowców m.in. z Ukrainy, Czech, Rosji, Słowacji i Konga.

W ciągu 70 lat szkolnictwa morskiego w Szczecinie wykształcono ponad 15 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera