Nowa technika badawcza pozwala znaleźć DNA także w osadach gromadzących się w jaskini - informuje „Science”.
Opracowana przez międzynarodowy zespół metoda analizy pozwala wykrywać fragmenty mitochondrialnego DNA, które występuje w większości komórek posiadających jądro komórkowe.
Naukowcy przeanalizowali 85 próbek osadów z okresu plejstocenu (pomiędzy 550 tys. a 14000 lat temu) z ośmiu jaskiń położonych w Azji i Europie. Pozwala to wykryć ślady obecności człowieka (i zwierząt) nawet tam, gdzie nie zachowały się szczątki kości. Można na przykład określić, jaki gatunek hominida zamieszkiwał daną jaskinie w określonym okresie.
Błoto, które dotychczas usuwano, może się okazać źródłem cennych informacji o naszych przodkach. Na przykład na syberyjskim stanowisku archeologicznym w Denisowej Jaskini na Ałtaju można było określić, które warstwa osadów ma związek z neandertalczykiem, a która – z zagadkową odmiana hominidów zwaną denisowianami. Warstwy układały się na przemian - w najstarszej odkryto DNA denisowian.
Źródłem zawartego w osadach DNA mogą być zarówno utracona krew, jak i odchody czy pozostałości ciała, które uległo rozkładowi. Wyodrębnianie DNA z osadów może znacznie zwiększyć zasób danych na temat dawnych hominidów (na przykład denisowianie znani są dzięki dwóm zębom i kości palca u ręki, z których wyizolowano ich DNA).
Oprócz ludzkiego, w badanych jaskiniach znaleziono również mitochondrialne DNA ssaków należących do 12 rodzin – zwłaszcza hienowatych, wołowatych, jeleniowatych i psowatych, ale także niedźwiedzi, mamutów i nosorożców.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.