Historia i kultura

Naukowcy z KUL będą badać parafie i kościoły polskie w USA

Inwentaryzacja źródłowa polskich parafii i kościołów w USA jest celem projektu naukowego, który poprowadzą badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Stanach Zjednoczonych pozostało około 300 polskich parafii, spośród niemal 900 założonych w końcu XIX i na początku XX w.

„Polacy mają ogromny wkład w rozwój kościoła katolickiego w USA. Chcemy ten wkład udokumentować i pokazać” – powiedział dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, prof. Jacek Gołębiowski, który pokieruje badaniami.

Emigranci z naszego kraju założyli w Stanach Zjednoczonych dużą bazę, blisko 900 parafii – przypomniał prof. Gołębiowski – jednak ich liczba spada, dlatego badania są sprawa pilną.

„W związku z migracjami wewnętrznymi, jakie się nasiliły na terenie USA, a także brakiem napływu nowej fali emigracyjnej Polaków, wiele parafii polskich zostało zasiedlonych przez inne grupy etniczne, katolickie. W tej chwili mamy około 300 czynnych parafii i ośrodków duszpasterskich, gdzie liturgia nadal jest sprawowana w języku polskim” – powiedział.

Prace mają się rozpocząć w lipcu, w pierwszej kolejności obejmą Chicago. „Zajmiemy się 18 polskimi katedrami w Chicago i trzema na obrzeżach. Chcemy dokonać bardzo precyzyjnej dokładnej dokumentacji fotograficznej i opracować te polskie katedry” – zaznaczył Gołębiowski.

Zebrane i opracowane materiały mają posłużyć do stworzenia bazy naukowej, która będzie dostępna w internecie. „Pracownicy naukowi, badacze zainteresowani dziejami polskiego wychodźstwa w Stanach Zjednoczonych będą mogli z tego korzystać” – zapewnił Gołębiowski.

Badania będą sfinansowane z dotacji uzyskanej przez Towarzystwo Przyjaciół KUL z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą”, którego celem jest m.in. dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat polskiego dorobku kulturowego znajdującego się poza granicami naszego kraju. Ministerialne dofinansowanie, w wysokości ponad 180 tys. zł, umożliwi przeprowadzenie pierwszego etapu prac w najbliższe wakacje.

Celem projektu jest dokładny opis, digitalizacja źródeł i dokumentacja fotograficzna najcenniejszych zabytków chrześcijańskiej kultury polskiej w USA.

Badania będą prowadzone będą we współpracy Towarzystwa Przyjaciół KUL, Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym tej uczelni oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Będą w nich także uczestniczyć archiwiści, historycy i historycy sztuki ze Stanów Zjednoczonych.

Patronat nad projektem objęli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz. (PAP)

kop/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera