W Egipcie odkryto piramidę sprzed ponad 3,5 tys. lat

Pozostałości piramidy wzniesionej w czasach panowania XIII dynastii, czyli ponad 3,5 tys. lat temu, odkryli egipscy archeolodzy na terenie starożytnej nekropolii Dahszur, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Kairu. O znalezisku poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Na fundamenty piramidy archeolodzy natknęli się na północ od tzw. piramidy łamanej, wykonanej dla Snefru, czyli ojca słynnego Cheopsa, którego piramida znajduje się w Gizie.

Wszystkie odkryte części piramidy zachowały się w bardzo dobrym stanie. Planowane są dalsze wykopaliska, w czasie których zapewne zostaną odsłonięte dalsze fragmenty starożytnego grobowca - wyjaśnił w komunikacie przesłanym do mediów Alaa Al-Shahat z Ministerstwa Starożytności Egiptu.

Dyrektor zabytków w rejonie Dahszur Adel Okasha dodał, że do tej pory odsłonięto wewnętrzną część konstrukcji. Zachował się m.in. tunel wiodący do centralnej części piramidy.

Archeolodzy odkryli również inskrybowany hieroglifami trawertynowy blok kamienny. Znaki umieszczono w pionowych kolumnach.

"Dahszur po okresie Starego Państwa (2686-2181 lat p.n.e. - przyp. PAP) było bardzo modną nekropolą ze względu na szacunek, jakim cieszył się faraon Snefru" - komentuje dla PAP egiptolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu dr Andrzej Ćwiek. Wierzono, że pochówek w sąsiedztwie miejsca ostatecznego spoczynku wielkiego władcy będzie procentował w życiu po śmierci.

Najpierw swoje zespoły grobowe, w tym piramidy, zbudowali na wschód od dwóch piramid Snefru faraonowie XII dyn. (1985-1795 lat p.n.e.) Amenemhat II, Senuseret III i Amenemhat III. Potem w latach 1795-1650 p.n.e. w ich pobliżu kazali wznieść dla siebie grobowce władcy XIII dyn. Do jednego z nich należy piramida, której odkrycie właśnie ogłoszono.

Jak wyjaśnia dr Ćwiek, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak wysokie były piramidy wykonywane w czasach XIII dynastii, gdyż zachowały się one w kiepskim stanie. Na podstawie reliktów jednej z nich archeolodzy ustalili, że bok jej krawędzi wynosił 50 m. Dla porównania krawędź piramidy Cheopsa wzniesionej prawie tysiąc lat wcześniej miała ok. 230 m.

Fundamenty piramid z XIII dyn. wykonywano z kamienia, ich rdzenie - najprawdopodbniej z suszonych cegieł mułowych, które następne okładano wapieniem. Wykończona piramida wyglądała, jakby była wzniesiona w całości z kamienia - materiału cenionego w starożytnego Egipcie. (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera