Historia i kultura

"Sztuka starożytnego Egiptu" - wystawa w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Odlew reliefu z grobowca Merenptaha. Fot. J. Katarzyński/Uniwersytet Wrocławski
Odlew reliefu z grobowca Merenptaha. Fot. J. Katarzyński/Uniwersytet Wrocławski

Kilkanaście odlewów gipsowych wykonanych ponad sto lat temu, przedstawiających słynne zabytki egipskie z różnych epok, mumię młodej dziewczyny znad Nilu sprzed 2,5 tys. lat i unikatowe egzemplarze publikacji naukowych z wyprawy Napoleona do Egiptu można obejrzeć na wystawie "Sztuka starożytnego Egiptu" do 17 maja w Sali pod Filarem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą w dużej części z kolekcji stworzonej przez niemieckiego naukowca Johanna Gustava Gottlieba Büschinga (1783-1829), który był twórcą pierwszego muzeum we Wrocławiu. Oprócz zabytków z wykopalisk prowadzonych w okolicy - na terenie Śląska - w placówce umieszczono również gipsowe kopie ukazujące zabytki z kręgu kultur orientalnych i antycznych. Duża część tej kolekcji znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego.

\"Jednym z najciekawszych i najlepiej wykonanych jest odlew z grobowca Merenptaha z Doliny Królów, przedstawiający głowę faraona. Co warte odnotowania jego wykonanie zlecił Richard Lepsius - nestor niemieckiej egiptologii\" - wyjaśnił PAP kurator ekspozycji, Patryk Chudzik z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Lepsius był wśród pionierów idei wykonywania odlewów gipsowych, zarówno do celów muzealnych, jak i dydaktycznych.

\"Dziś niemal każdy może po kilku godzinach lotu znaleźć się w Egipcie wśród starożytnych zabytków. Jednak jeszcze ponad 100 lat temu była to długa i niebezpieczna wyprawa. Dlatego pokazując odlewy, zapoznajemy się nie tylko z wysublimowaną sztuką faraońską, ale również historią dyscypliny - egiptologii\" - powiedział Chudzik.

Na wystawie znajduje się 13 odlewów, których wzorce pobierano z oryginalnych zabytków. Wśród nich jest też maska popiersia Nefertiti, głowa posągu faraona Taharki, odlewy płaskorzeźb ze świątyni Hatszepsut. Wszystkie wykonywano w naturalnej skali.

Zgromadzone obiekty pozwalają prześledzić rozwój sztuki egipskiej od jej zarania w okresie Starego Państwa po czasy ptolemejskie, czyli okres władania dynastii założonej przez jednego z generałów Aleksandra Wielkiego.

Jak poinformował Chudzik, odlewom towarzyszy prezentacja mumii młodej dziewczyny, która jako pierwsza została przywieziona na obecne ziemie polskie - do Wrocławia - już pod koniec XVI wieku. Tzw. mumia księżniczki to zwłoki młodej dziewczyny, która żyła około 2,5 tys. lat temu. Teraz przechowywana jest w zbiorach Muzeum Człowieka we Wrocławiu.

Na wystawie prezentowane są też unikatowe egzemplarze \"Description de l`Égypte\", publikacji będącej wynikiem badań i obserwacji poczynionych przez grupę naukowców, którzy brali udział w ekspedycji Napoleona do Egiptu. Wraz z publikacją dzieła wybuchło w Europie zjawisko egiptomanii, czyli fascynacji krajem faraonów. Książki przechowywane są na co dzień w Oddziale Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Wystawa \"Sztuka starożytnego Egiptu\" odbywa się w Sali pod Filarem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Potrwa do 17 maja br. Można ją zwiedzać przez cały tydzień, z wyjątkiem środy, w godz. 10.00–16.00.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera