Rozpoznawanie wieku dinozaura

Wiek, jaki zdołał osiągnąć dinozaur, można na razie w dużym przybliżeniu rozpoznać dzięki analizie formowania się jego kości – opisują naukowcy na łamach periodyku „Paleobiology”.

Na podstawie analizy struktury kości dinozaurów naukowcy potrafią w przybliżeniu rozpoznać, czy zwierzę umarło w młodym, dojrzałym czy podeszłym wieku.

„U wielu zwierząt widoczną są w kościach pierścienie przyrostu, podobne do pierścieni rocznego przyrostu w pniach drzew” - wyjaśnia Jessica Mitchell z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy).

Jednak w miarę starzenia się kości, do głosu dochodzą procesy naprawcze struktury kostnej. To dzięki ich analizie można oszacować wiek dinozaura. Pojawiają się w tkance kostnej niewielkie struktury naprawcze, tzw. osteony, które dadzą się zaobserwować jedynie pod mikroskopem.

U dorosłych dinozaurów kości zmieniały się w taki sposób, że linie przyrostu przestawały być widoczne. Dostrzec można jednak osteony, które pojawiają się jedne przy drugich, niekiedy na miejscu starych.

„Może dostrzec kilka pokoleń osteonów w kości zwierzęcia w zaawansowanym wieku” - wyjaśnia Mitchell. Jak wyjaśnia, celem badań jest precyzyjne ustalenie, na ile osteony mogą być wskazówką w szacowaniu wieku dinozaura.

Jak dodaje badaczka, proces naprawy kości przebiega podobnie u ludzi. Zajmuje się tym antropologia i medycyna sądowa.

Zespół porównał ze sobą 79 okazów kości o różnych rozmiarach i należących do różnych gatunków dinozaurów. Okazało się, że kości młodocianego dinozaura miały kilka dostrzegalnych struktur naprawczych, natomiast kości starego dinozaura były całkowicie przebudowane.

Na obecnym etapie naukowcy potrafią wskazać, który z dwóch dinozaurów umarł w późniejszym wieku, nie są jednak w stanie dokładnie oszacować wieku badanego zwierzęcia. W celu dokładniejszej kalibracji planowane są dalsze badania porównawcze, w tym z żyjącymi dzisiaj gatunkami kręgowców.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera