Uczelnie i instytucje

Rząd planuje zwiększenie kompetencji i zmianę struktury Głównego Urzędu Miar

Prezes Głównego Urzędu Miar miałby prowadzić badania naukowe w dziedzinie metrologii - zakłada rządowy projekt nowelizacji Prawa o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Nowelizacja jest częścią przygotowanego w Ministerstwie Rozwoju tzw. pakietu \"Sto zmian dla Firm\".

\"Obecne rozwiązania prawne nie do końca odpowiadają wyzwaniom, które stawia przed polskim przemysłem i metrologią współczesna gospodarka, stąd konieczność rozszerzenia katalogu działań Głównego Urzędu Miar i zmiany jego struktury\" - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Zwrócił uwagę, że metrologia odgrywa dużą rolę w takich dziedzinach jak farmacja, biotechnologia, medycyna, ochrona środowiska, wojskowość czy badania antydopingowe w sporcie.

\"Nowelizacja koncentruje się na wprowadzeniu do katalogu zadań prezesa Głównego Urzędu Miar prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach dotyczących metrologii, w szczególności w zakresie technologii pomiarowych, oraz współpracy z innymi jednostkami naukowymi w tym zakresie. Dzięki temu polskie firmy i laboratoria naukowe zyskają partnera dysponującego unikalną wiedzą technologiczną\" - tłumaczył Haładyj.

Wiceminister dodał, że projektowana nowelizacja przewiduje ponadto powołanie Rady ds. Metrologii przy prezesie GUM. Do zadań Rady będzie należeć opiniowanie stanu i kierunków rozwoju polskiej metrologii, działalności merytorycznej administracji miar, czteroletniego planu strategicznego GUM oraz rocznych planów działania GUM i sprawozdań z ich realizacji. Rada zyska również prawo wglądu do dokumentacji administracji miar oraz uczestniczenia w procesie wyboru prezesa GUM. Członków Rady będzie powoływał minister właściwy ds. gospodarki. W jej skład wejdą przedstawiciele nauki (1/3 członków), gospodarki (1/3 członków) oraz reprezentanci instytucji państwowych zaangażowanych w kwestie metrologii (1/3 członków).

Nowelizacja ma również wprowadzić możliwość szerszego wykorzystania tzw. legalizacji statystycznej, czyli selektywnego poddawania liczników kontroli, również przy legalizacji ponownej. Jak podkreślił Haładyj, to odpowiedź na zgłaszane od lat postulaty przedsiębiorstw przemysłowych działających w obszarach, w których urządzenia pomiarowe są wprowadzane na rynek w skali masowej. Chodzi przede wszystkim o firmy dostarczające media, takie jak: gaz, wodę, energię

elektryczną.

W projekcie ustawy zaproponowano także zapisy przyczyniające się do rozwiązania problemu nierzetelnego użytkowania przyrządów pomiarowych. Haładyj wyjaśnił, że chodzi o czasowe wycofanie przyrządu pomiarowego z obrotu oraz podwyższenie sankcji za naruszenie przepisów ustawy.

Projekt ustawy przewiduje też reformę struktury terenowych organów administracji miar. Urzędy obwodowe zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe urzędów okręgowych. \"Ma to polepszyć użytkownikom, szczególnie przedsiębiorcom, dostęp do urzędów\" - powiedział Haładyj.

Przedstawiciele PO, .Nowoczesnej i PSL skrytykowali zamianę obwodowych urzędów miar na wydziały zamiejscowe urzędów okręgowych jako pretekst do wymiany ich pracowników. \"Wszystko pozostanie po staremu, zmienią się tylko kadry. Niestety zawsze odbija się to na jakości instytucji\" - powiedziała posłanka PO Anna Nemś.

\"Ta instytucja wymaga dobrych fachowców, nie można w niej zatrudnić przypadkowych +Misiewiczów+\" - dodał poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

Sejm zadecydował o przesłaniu projektu ustawy do dalszych prac w komisjach edukacji, nauki i młodzieży oraz gospodarki i rozwoju. (PAP)

kku/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera