Naukowcy z Sydney pracują nad nowym systemem przechowywania danych

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney pracują nad metodą zapisu danych, która ma stanowić bezpieczniejszą i pojemniejszą alternatywę dla przechowywania danych niż tradycyjne dyski twarde – donosi agencja Reuters.

W konwencjonalnych dyskach twardych do przechowywania danych wykorzystywany jest nośnik magnetyczny, na którym informacje zapisywane są za pomocą głowicy elektromagnetycznej. Są to jednak urządzenia delikatne: wstrząsy mogą doprowadzić do zarysowania nośnika przez głowicę i w konsekwencji utraty danych.

System opracowywany przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney przechowuje dane na nośnikach wykonanych z ceramiki ferroelektrycznej. Zapis danych dokonywany jest za pomocą wiązki elektronów. Dzięki temu, że w urządzeniu nie ma żadnych ruchomych elementów, zminimalizowane zostaje niebezpieczeństwo zarysowania materiału i utraty danych.

Metoda została odkryta przy okazji badań prowadzonych przez jednego ze studentów. Zajmował się on kwestią tego, czy materiały ferroelektryczne mogą być używane do przechowywania danych. Podczas badania tych materiałów przy pomocy mikroskopu elektronowego odkrył, że wiązka elektronów z mikroskopu jest w stanie zapisać na materiale dane.

"Po odkryciu tego byliśmy, ponieważ z tego co nam wiadomo, był to pierwszy raz, kiedy ktoś odkrył, że wiązka elektronów jest w stanie zapisywać informacje na tym materiale" – mówi Zibin Chen, student, który dokonał obserwacji.

Nowa technologia wciąż znajduje się na etapie badań, w przyszłości jednak może pomóc np. w przechowywaniu dużych ilości danych w chmurze. W tym momencie za jej pomocą można przechowywać 10 razy więcej danych niż za pomocą konwencjonalnych dysków twardych. Naukowcy z Sydney mają jednak nadzieję, że wynik ten uda się jeszcze zwiększyć. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera