01.12.2020
PL EN
23.07.2016 aktualizacja 23.07.2016

Atomowa pamięć

Udało się zapisać dane wykorzystując umiejscowienie pojedynczych atomów - informuje pismo „Nature Nanotechnology”. Zespół Sandera Otte z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii wykorzystał do zapisania informacji umiejscowienie pojedynczych atomów chloru na powierzchni miedzi.

Dane można usuwać i zapisywać wielokrotnie za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego (STM), którego cieniutka igła pozwala przemieszczać pojedyncze atomy w sposób porównywany przez naukowców do układanki – przesuwanki.

Każdy bit składa się z dwóch możliwych pozycji atomu chloru, przesuwającego się w tę i z powrotem po powierzchni miedzi. Ponieważ każdy atom chloru otaczają inne atomy (pomijając wolne miejsca pozwalające zmienić zapis), całość jest wystarczająco stabilna, jak na nośnik informacji.

Na razie udało się skonstruować pamięć o pojemności 1 kilobajta. Gęstość zapisu informacji nową metodą( 500 terabitów na cal kwadratowy) przekracza o 2-3 rzędy wielkości możliwości obecnych twardych dysków czy pamięci flash. Jak powiedział dr Otte, wszystkie książki napisane kiedykolwiek przez człowieka teoretycznie zajęłyby przy takim zapisie powierzchnię znaczka pocztowego.

Na razie holenderski zespół zapisał w nowy sposób fragment słynnego wykładu Richarda Feynmana "There\'s plenty of room at the bottom" (Tam na dole jest jeszcze mnóstwo miejsca), który zapoczątkował prace nad nanotechnologią. Do zapisu wystarczył obszar o szerokości 100 nanometrów.

W obecnej postaci technologia nie nadaje się jednak do praktycznego wykorzystania. Zapis jest stabilny w temperaturze najwyżej 77 stopni Kelvina (ok. minus 196 stopni Celsjusza), zaś czas zapisu i odczytu liczy się w minutach.(PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020