„Ukryty” gen rudych włosów grozi czerniakiem

Osoby z rudymi włosami są bardziej narażone na czerniaka, jednak wystarczy mieć pojedynczy gen, które nie powoduje jeszcze „rudości”, żeby zachować większe ryzyko tego groźnego nowotworu skóry – informuje „Nature Communications”.

Według Wellcome Trust Sanger Institute, w Wielkiej Brytanii co czwarta osoba jest nosicielem tego genu. Powoduje on w komórkach skóry mutacje, które u innych osób powstałyby dopiero po 21 dodatkowych latach bycia narażonym na promieniowanie słoneczne.

Osoby z dwoma kopiami genu MC1R mają rudy kolor włosów, dużo piegów oraz jasną karnację skóry. Są one znacznie bardziej narażone na czerniaka, wyjątkowo złośliwy nowotwór skóry. Te osoby powinny bardziej chronić się przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego: mniej przebywać na słońcu i stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi co najmniej SPF 15.

Z najnowszych badań dr. Davida Adamsa z Wellcome Trust Sanger Institute wynika, że wystarczy mieć jedną kopię tego genu, żeby również być bardziej narażonym na czerniaka. Takie osoby nie mają rudych włosów, mogą mieć jedynie piegi oraz jasną karnację skóry. Są jednak bardziej narażone na ten nowotwór, z czego mogą nie zdawać sobie sprawy.

Gen MC1R koduje receptor melanokortyny 1, którego ekspresja zachodzi w skórnych melanocytach, gdzie określany jest kolor skóry i włosów. Jego mutacja powoduje jednak, że w mniejszych ilościach wytwarzana jest eumelanina, od której zależy ciemny kolor włosów. To z kolei powoduje, że mniej chroni on przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Stąd większa podatność osób z tym genem na czerniaka.

Dr Julie Sharp of Cancer Research UK powiedziała BBC News, że niezależnie od koloru skóry i mutacji genu MC1R, należy unikać przebywania na słońcu od godz. 11.00 do 15.00 oraz nosić T-shirty, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. (PAP)

zbw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera