Opole/ Premiera inteligentnego robota humanoidalnego "Weegree One"

Fot. PAP/ Krzysztof Świderski 24.06.2016
Fot. PAP/ Krzysztof Świderski 24.06.2016

Przyjęcie zamówienia w restauracji czy przypomnienie o konieczności zażycia leków - to przykłady zastosowań inteligentnego robota humanoidalnego "Weegree One", którego zaprezentowano w piątek w Opolu. Rozwijają go m.in. naukowcy z Politechniki Opolskiej.

Inteligentny robot o imieniu Pepper ma 1,2 m wysokości, napęd kołowy i potrafi imitować gesty, ruchy i mowę człowieka. W zależności od zapotrzebowania możne działać autonomicznie lub być sterowany przez ludzi. Użytkownik komunikuje się z robotem poprzez mowę bądź tablet umieszczony na przedniej części urządzenia.

Jego głównie zastosowania to dostarczanie pożytecznych dla użytkownika informacji oraz pogłębianie interakcji z człowiekiem. \"Dlatego może znaleźć zastosowanie np. w szpitalach, gdzie będzie przypominać o konieczności zażycia leków\" - powiedział prof. Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Ryszard Beniak, który współpracuje przy tworzeniu oprogramowania.

W ocenie Patryka Suligi z firmy Weegree, robota można również wykorzystać w prostych pracach związanych z obsługą klienta, np. w bankach czy restauracjach. Chodzi przede wszystkim o te prace, w których potrzebne jest szybkie przetwarzanie dużej ilości danych i podanie w krótkim czasie konkretnej informacji.

\"Humanoidalny robot pomoże nam wybrać odpowiedni film w kinie, poinformować o tym, czy dany produkt znajduje się na stanie magazynowym naszego sklepu, przyjąć zamówienie w restauracji, czy wskazać najlepszy pokój w hotelu. Możliwości są praktycznie nieograniczone\" – podkreślił Suliga.

Jak tłumaczył, w przypadku, gdy np. klient zada zbyt skomplikowane pytanie, na które robot nie posiada odpowiedzi w swojej bazie, w proces włącza się człowiek, który zdalnie kieruje robotem, np. kontaktując się przez tablet z klientem. \"Tę zdalną pracę mogą więc wykonywać osoby niepełnosprawne, które mają trudności z przemieszczaniem się, co stwarza nowe możliwości pracy dla nich\" - dodał Suliga.

Sam robot - jak podał Suliga - kosztuje ok. 20 tys. euro, choć do tej kwoty należy doliczyć oprogramowanie. \"Weegree One\" jest już gotowy do nabycia.

W ocenie prof. Beniaka rozwój robotyki humanoidalnej będzie szedł dalej w kierunku pogłębiania interakcji z człowiekiem i dostarczania mu informacji. \"Przykładowo w Japonii osoby starsze korzystają już z robotów, które im towarzyszą, pilnują, czy np. wzięły lekarstwa i pomagają w prostych czynnościach\" - powiedział naukowiec.

Piątkowa prezentacja robota \"Weegree One\" była pierwszą w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera