Uczelnie i instytucje

Wiesław Bielawski będzie nowym rektorem SGGW

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Wiesław Bielawski został wybrany na funkcję rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kadencję będzie pełnił od 1 września br. do roku 2020.

Wybory odbyły się 18 marca br. Kandydowały w nich tylko dwie osoby. Prof. Wiesław Bielawski zwyciężył z prof. Bogdanem Klepackim.

W obecnej kadencji prof. Bielawski pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju - pierwszego zastępcy rektora. W swoim programie wyborczym Bielawski zapewniał: "nadrzędnym celem moich działań będzie inwestowanie w ludzi, którzy stanowią największą wartość uczelni". Jego mottem w tych wyborach były słowa: "Profesjonalizm i innowacyjność podstawą dalszego rozwoju uczelni".

Wiesław Bielawski urodził się 23 grudnia 1950 roku w woj. podlaskim. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Rolniczym SGGW. Bezpośrednio po studiach został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Biochemii SGGW, gdzie pracuje do chwili obecnej. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w SGGW w 1982 r. W 1992 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii – biochemii roślin. Trzy lata po uzyskaniu stopnia dr hab. został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego SGGW. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2002 roku, a stanowisko profesora zwyczajnego w roku 2008.

Jego zainteresowania naukowe dotyczyły m.in. asymilacji azotu nieorganicznego u roślin zbożowych, metabolizmu 2-oksokwasów i aminokwasów w warunkach stymulujących i hamujących fotooddychanie. Badał też funkcje fizjologiczne glutationu czy mechanizmy biochemiczne warunkujące odporność zbóż na przedżniwne porastanie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera