Uczelnie i instytucje

Na lotnisku Politechniki Rzeszowskiej powstała kolejna droga kołowania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kolejna droga kołowania została wybudowana w Ośrodku Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w podrzeszowskiej Jasionce. Nowa droga zwiększy przepustowość lotniska i usprawni praktyczne kształcenie studentów pilotażu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Magdalena Kamler, nowy odcinek drogi, który jest równoległy do pasa startowego, umożliwi startowanie i lądowanie większej liczby samolotów.

„Student pilot będzie mógł bezpiecznie i szybko opuścić drogę startową i udostępnić ją do startu lub lądowania innemu statkowi powietrznemu” – zaznaczyła Kamler.

Dzięki temu kształcenie lotnicze studentów będzie mogło być realizowane z wykorzystaniem większej liczby jednocześnie używanych samolotów. Ponadto skróci się czas przebywania kołującej maszyny na drodze startowej, przez co podniesie się bezpieczeństwo ruchu.

Dyr. Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce, Jerzy Bakunowicz poinformował PAP, że w najbliższym czasie nowy odcinek drogi zostanie wyposażony w odpowiednie znaki nawigacyjne, zarówno pionowe jak i poziome, które zapewnią bezpieczne poruszanie się samolotów w dzień i w nocy. Ułatwią także koordynację naziemnego ruchu lotniczego z Wieżą Kontroli Lotów.

Z nowego odcinka drogi kołowania studenci pilotażu Politechniki Rzeszowskiej będą mogli korzystać już prawdopodobnie od nowego roku akademickiego.

Koszt budowy drogi kołowania wraz ze zjazdami z pasa startowego oraz z ich odwodnieniem wyniósł prawie 2 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace rozpoczęto w listopadzie ub. roku.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera