Uczelnie i instytucje

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu. Koszt przedsięwzięcia, w które zaangażowane są cztery uczelnie: AGH, ASP, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny, jest szacowany na 75 mln zł.

W poniedziałek porozumienie w tej sprawie podpisali wojewoda małopolski Jerzy Miller i prof. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego - uczelni, która koordynuje przedsięwzięcie.

Centrum Kreatywności i Dizajnu powstanie w ramach projektu inwestycyjnego „KRK NH kwadrat” na terenach poprzemysłowych Huty ArcelorMittal – w budynku dawnej kuźni, który ma ok. 3 tys. m kw.

Jak podkreślił w poniedziałek wojewoda Jerzy Miller to pierwsze porozumienie dotyczące inwestycji na terenach, które ArcelorMittal przekaże na rzecz Skarbu Państwa.

"Ta część Nowej Huty będzie, jak kilkakrotnie deklarowałem, miejscem spotkania nauki z przemysłem, z biznesem, a także z dizajnem, z tym, co kiedyś w okresie niedoboru towarów było drugorzędne, a teraz staje się pierwszorzędne. Jeśli coś mnie nie zachwyca, również wyglądem, przechodzę obok i szukam innego produktu. To będzie także miejsce kształcenia inżynierów w zakresie estetyki" – powiedział dziennikarzom Miller.

Działalność Centrum Kreatywności i Dizajnu nastawiona będzie na współpracę uczelni i firm, na podniesienie świadomości przedsiębiorców na temat znaczenia kreatywności i dizajnu w rozwoju firm i na tworzenie interdyscyplinarnych projektów.

"Ten obiekt pozwoli na wspólne kształcenie i wspólną pracę inżynierów, ekonomistów i projektantów, po to, aby lepiej się rozumieli i lepiej funkcjonowali w praktyce wytwórczej" – mówił pomysłodawca projektu prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, obecnie społeczny pełnomocnik rektora UEK ds. kultury i sportu.

Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o projektowanie nowych produktów. "Chcemy iść przynajmniej o jeden most dalej, chcemy zobaczyć, w jaki sposób zorganizować firmę, aby była ona w stanie systematycznie generować nowe produkty" – powiedział prof. Hausner.

Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Kreatywności i Dizajnu rozpocznie działalność w obiekcie na terenie Nowej Huty. Mają tam być organizowane także sympozja, konferencje, wystawy i warsztaty poświęcone dizajnowi.

Fundusze na powstanie tej placówki uczelnie chcą pozyskać m.in. w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt inwestycyjny "KRK NH kwadrat" zakłada stworzenie nowego fragmentu miasta na ok. 300 ha terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia działalności przez ArcelorMittal Poland. Chodzi m.in. o obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz.

Na początku czerwca spółka podpisała umowę w sprawie przekazania tych terenów rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

W miejscu po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Projekt "KRK NH kwadrat" jest uzupełnieniem innego realizowanego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości", które zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie i stworzenie nowej dzielnicy z firmami z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby tam także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne.

Wartość projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości" wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera