Uczelnie i instytucje

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu. Koszt przedsięwzięcia, w które zaangażowane są cztery uczelnie: AGH, ASP, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny, jest szacowany na 75 mln zł.

W poniedziałek porozumienie w tej sprawie podpisali wojewoda małopolski Jerzy Miller i prof. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego - uczelni, która koordynuje przedsięwzięcie.

Centrum Kreatywności i Dizajnu powstanie w ramach projektu inwestycyjnego „KRK NH kwadrat” na terenach poprzemysłowych Huty ArcelorMittal – w budynku dawnej kuźni, który ma ok. 3 tys. m kw.

Jak podkreślił w poniedziałek wojewoda Jerzy Miller to pierwsze porozumienie dotyczące inwestycji na terenach, które ArcelorMittal przekaże na rzecz Skarbu Państwa.

"Ta część Nowej Huty będzie, jak kilkakrotnie deklarowałem, miejscem spotkania nauki z przemysłem, z biznesem, a także z dizajnem, z tym, co kiedyś w okresie niedoboru towarów było drugorzędne, a teraz staje się pierwszorzędne. Jeśli coś mnie nie zachwyca, również wyglądem, przechodzę obok i szukam innego produktu. To będzie także miejsce kształcenia inżynierów w zakresie estetyki" – powiedział dziennikarzom Miller.

Działalność Centrum Kreatywności i Dizajnu nastawiona będzie na współpracę uczelni i firm, na podniesienie świadomości przedsiębiorców na temat znaczenia kreatywności i dizajnu w rozwoju firm i na tworzenie interdyscyplinarnych projektów.

"Ten obiekt pozwoli na wspólne kształcenie i wspólną pracę inżynierów, ekonomistów i projektantów, po to, aby lepiej się rozumieli i lepiej funkcjonowali w praktyce wytwórczej" – mówił pomysłodawca projektu prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, obecnie społeczny pełnomocnik rektora UEK ds. kultury i sportu.

Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o projektowanie nowych produktów. "Chcemy iść przynajmniej o jeden most dalej, chcemy zobaczyć, w jaki sposób zorganizować firmę, aby była ona w stanie systematycznie generować nowe produkty" – powiedział prof. Hausner.

Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Kreatywności i Dizajnu rozpocznie działalność w obiekcie na terenie Nowej Huty. Mają tam być organizowane także sympozja, konferencje, wystawy i warsztaty poświęcone dizajnowi.

Fundusze na powstanie tej placówki uczelnie chcą pozyskać m.in. w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt inwestycyjny "KRK NH kwadrat" zakłada stworzenie nowego fragmentu miasta na ok. 300 ha terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia działalności przez ArcelorMittal Poland. Chodzi m.in. o obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz.

Na początku czerwca spółka podpisała umowę w sprawie przekazania tych terenów rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

W miejscu po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Projekt "KRK NH kwadrat" jest uzupełnieniem innego realizowanego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości", które zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie i stworzenie nowej dzielnicy z firmami z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby tam także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne.

Wartość projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości" wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera