Pierwszy polski park naukowo-technologiczny świętuje swoje 20-lecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Laboratorium określające wiek przedmiotów, cyfrowy długopis i metoda na postarzanie alkoholu to część osiągnięć Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). Najstarsza w kraju instytucja tego typu świętuje w tym roku 20-lecie założenia.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych.

Z okazji 20-lecia Parku w środę w Poznaniu organizowano konferencję pt. "Cluster of Science, Technology and Innovation". Naukowcy i przedstawiciele parków z różnych krajów świata rozmawiali o roli innowacji w rozwoju gospodarczym na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Część spotkania poświęcono kwestii transferu technologii.

Dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński powiedział PAP, że statystyki wyraźnie mówią, iż poruszane podczas konferencji tematy są „piętą achillesową polskiej gospodarki”. „Potrzeba nam doświadczenia ludzi z innych stron świata. Parki technologiczne zaczęły powstawać 80 lat temu w USA, w Europie 40 lat temu, a w Polsce - jak widać na naszym przykładzie - 20 lat temu. Na pewno nie jesteśmy jeszcze tak dobrzy jak oni, ale pierwsza liga parków w Polsce - do której zaliczam 6-8 instytucji - może z powodzeniem kooperować z parkami ze świata” – uważa dyrektor PPNT.

W konferencji wzięli udział specjaliści m.in. z USA, Niemiec, Finlandii. Wśród gości był dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych i Obszarów Innowacji (IASP) Luis Sanz.

Podsumowując 20 lat działalności Parku prof. Guliński zwrócił uwagę, że PPNT stale poszerza zakres działalności. „Patrząc materialnie to dziesiątki inkubowanych firm, setki kontaktów między nauką a biznesem, które zaowocowały wspólnymi projektami, komercjalizacja wiedzy; wiele audytów wykonanych w przedsiębiorstwach i pokazujących, czego potrzebują do rozwoju oraz setki usług badawczych” – wymienił.

Park podaje, że na zlecenie jednego z klientów opracował materiał ogniochronny do szyb zespolonych. Z kolei dla firmy z branży budowlanej preparat odgrzybiający i osuszający do tynków. Inny przykład to udoskonalenie przyczepności farb do folii samoprzylepnych.

Jednym z sukcesów Parku jest działające w nim Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe (PLR). Jak informuje PPNT, to pierwsza tego typu jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej, która datuje różnego rodzaju próbki metodą izotopu węgla 14C. PLR jest wykorzystywane w archeologii przy badaniu zabytków oraz w geologii.

W przekazanej PAP informacji kierownik PLR prof. Tomasz Goslar zwrócił uwagę, że laboratorium stosuje najnowocześniejszą obecnie technikę akceleratorowej spektrometrii mas. „Dzięki niej można zbadać wiek przedmiotu do prawie 50 tys. lat wstecz” – dodał.

Prof. Goslar jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) określanej, jako "Polski Nobel" w dziedzinie nauk o życiu i ziemi. W PLR badane są np. szczątki roślin, fragmenty dzieł sztuki wykonanych z drewna, pergaminu, papieru, tkanin i farb.

Park poprzez tzw. fundusz zalążkowy wspiera nowe firmy i start-upy. PPNT chwali się spółką BBH Biotech, która bada wpływ dźwięków na rozwój mikroorganizmów. Młodzi właściciele firmy wpadli na ten pomysł na studiach. Jak przekazuje Park, opracowali innowacyjną metodę postarzania alkoholi, dzięki której alkohole, które dojrzewają latami, mogą być produkowane w ledwie kilka tygodni. „Dla przykładu: zamiast czekać na 40-letnią whisky, moglibyśmy mieć taki sam smak i zapach po kilku tygodniach” – podała rzeczniczka Parku Anna Ciamciak.

Jedną z firm działających na terenie Parku jest IC Solutions produkująca cyfrowy długopis IC Pen. Służy on do przenoszenia papierowych dokumentów do komputera. IC Pen jest ułatwieniem dla firm i instytucji, które tworzą dokumenty papierowe i muszą je przepisywać do innych systemów lub skanować. Dzięki IC Pen’owi pisząc po zwykłej kartce lub wypełniając formularz automatycznie przenosimy ich zawartość do komputera. Urządzenie było wykorzystywane przez poznański urząd miasta.

PPNT w najbliższym czasie chce realizować przedsięwzięcia dzięki funduszom unijnym oraz rozwinąć i zacieśnić współpracę z Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

Prof. Jacek Guliński został dyrektorem PPNT oraz prezesem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w styczniu tego roku. Zastąpił na stanowisku wieloletniego dyrektora Parku i jego pomysłodawcę prof. Bogdana Marcińca.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2022 PAP/Lech Muszyński

    Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera