Uczelnie i instytucje

Publikacje pracowników ICM w otwartym dostępie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prace naukowe powstające w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim (ICM) będą publikowane w sposób otwarty. Dzięki temu każdy internauta będzie mieć do nich swobodny, darmowy dostęp.

Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez dyrektora ICM prof. Marka Niezgódkę, wszystkie publikacje pracowników ICM znajdą się w otwartym dostępie. Dotyczy to artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych oraz książek: monografii naukowych lub rozdziałów w monografiach naukowych. Publikacje pracowników ICM obejmują zarówno prace z zakresu modelowania matematycznego i komputerowego w biologii, chemii, fizyki, medycyny oraz informatyki i nauk społecznych.

Pracownicy ICM będą udostępniać swoje prace naukowe w Repozytorium Centrum Otwartej Nauki (CeON). Prace publikowane w otwartych czasopismach będą od razu udostępniane w repozytorium. Z kolei treści naukowe publikowane w sposób zamknięty - w czasopismach płatnych - będą udostępniane nie później niż po upływie sześciu miesięcy od chwili opublikowania, a dwunastu miesięcy w przypadku prac z obszaru nauk społecznych i humanistycznych.

W szczególnych przypadkach, gdy wydawca danej pracy nie udzieli zgody na jej udostępnienie w repozytorium, pracownicy ICM zostali zobowiązani do podjęcia negocjacji z powołaniem się na wymogi swojego pracodawcy. W razie negocjacji z wydawcą pracownicy uzyskają dodatkowe wsparcie prawne.

ICM UW jest drugą instytucją naukową w Polsce - po Politechnice Śląskiej - która wymaga od swoich pracowników otwartego udostępniania wyników badań. Podobne rozwiązanie, zwane często otwartym mandatem, funkcjonuje już w wielu ośrodkach naukowych na świecie, na przykład na Uniwersytecie Harvarda, MIT, University College London czy Politechnika w Zurychu.

W Europie i na świecie podobne wymagania stawia naukowcom coraz więcej instytucji, w tym także instytucje finansujące badania naukowe, takiej jak amerykańskie National Institutes of Health, brytyjskie Research Councils czy fundacja Wellcome Trust, a na poziomie europejskim Komisja Europejska i Europejska Rada ds. Badań Naukowych.

Treść zarządzenia jest dostępna na stronie ICM.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera