Uczelnie i instytucje

Na AGH zainaugurowano rok akademicki (aktl.)

Tradycyjnym pochodem profesorów i studentów oraz uroczystym posiedzeniem Senatu uczelni rozpoczął się w sobotę rok akademicki na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Gościem specjalnym inauguracji był rektor Politechniki Lwowskiej.

Nowy rok akademicki - już 96. w dziejach uczelni - rozpoczyna na AGH blisko 40 tys. studentów oraz ponad 2 tys. wykładowców. Zarówno pod względem liczby studentów, jak i samodzielnych pracowników nauki, AGH jest jedną z największych uczelni technicznych w kraju.

W sobotę rano ceremonię rozpoczęła tradycyjnie msza w kolegiacie św. Anny odprawiona przez metropolitę krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Następnie przedstawiciele władz uczelni wraz z jej pracownikami i studentami przeszli w pochodzie przez teren kampusu do Auli Głównej, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu.

W uroczystości wzięli udział liczni goście, m.in. rektorzy największych krakowskich uczelni, przedstawiciele zagranicznych szkół wyższych - szczególnie liczni z Ukrainy - oraz wojewoda małopolski, Jerzy Miller.

"Niż demograficzny stale się pogłębia, w związku z tym czeka nas na pewno trudne zadanie przekonania kandydatów do naszej oferty kształcenia" - podkreślił w swym przemówieniu rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka. W tym roku przyjęto 10 tys. nowych studentów.

Rektor zwrócił uwagę na to, że krakowska uczelnia realizuje obecnie kilka "wielkich inwestycji". Największą z nich jest Centrum Energetyki - które na powierzchni 15 tys. m kw. ma pomieścić 40 nowych zespołów laboratoryjnych. Słomka zapowiedział, że zostanie ono oddane do użytku już na początku przyszłego roku. W tym roku AGH otworzyła też nowe kierunki: inżynierię ciepła, elektronikę oraz mikroelektronikę w technice i medycynie.

W auli głównej odbył się obrzęd ślubowania nowych studentów i ich immatrykulacji (uroczystego przyjęcia na studia).

Podczas ceremonii prof. Słomka wręczył medal rektorski AGH za zasługi we współpracy naukowej polsko-ukraińskiej rektorowi Politechniki Lwowskiej, prof. Jurijowi Bobale. Ten ostatni odwzajemnił się władzom krakowskiej Akademii honorowymi dyplomami.

Zwracając się do zebranych prof. Bobało podziękował też Polakom za "solidarność i wsparcie w walce z zewnętrzną agresją na wschodzie Ukrainy".

W czasie sobotniej uroczystości wręczono liczne odznaczenia państwowe i uczelniane, w tym medale dla profesorów AGH "za długoletnią służbę" oraz "Diamenty AGH" - nagrody za najlepsze prace magisterskie obronione na tej uczelni.

Zakończenie sobotniej ceremonii zakłócił alarm o podłożeniu bomby. Jak poinformowała PAP nadkomisarz Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji, funkcjonariusze otrzymali informację o podłożeniu ładunku wybuchowego. Władze uczelni zdecydowały o ewakuacji 300 osób obecnych w budynku. Nikomu nic się nie stało. Policja przeszukała aulę główną AGH. Nie znaleziono żadnego materiału wybuchowego. "Ustalamy sprawcę fałszywego alarmu" - podała Padło.

Policja przypomina, że sprawcom takich alarmów grozi do 8 lat więzienia. (PAP)

szl/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera