Minister administracji i cyfryzacji będzie mógł udzielić Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie "dotacji podmiotowej na działalność bieżącą" - taką poprawkę zarekomendował w czwartek Senat do ustawy o ChAT. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
Wersja ustawy uchwalona w lutym przez Sejm zakładała, że MAC będzie mogło \"współfinansować działalność statutową ChAT\". Zanim uchwalono nowelizację, minister administracji i cyfryzacji - który w zakresie obowiązków ma politykę wyznaniową - nie miał możliwości finansowego wspierania ChAT.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński przyznał podczas środowej debaty w Senacie, że poprawka \"wychodzi naprzeciw potrzebom uczelni\". Według niego ChAT jest w szczególnej sytuacji i potrzebuje pewnej pomocy, ale takiego wsparcia nie może uzyskiwać z MNiSW.
Poprawkę zarekomendowaną przez senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu poparło 82 senatorów, 1 był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. W głosowaniu nad całością noweli \"za\" było 83 senatorów, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Jak argumentował w środę na posiedzeniu Senatu Kazimierz Wiatr (PiS), który przedstawił sprawozdanie z prac senackiej komisji, w zaproponowanym przez Sejm określeniu \"działalność statutowa\" mieści się zamknięty katalog działań, które MAC mogłoby współfinansować. \"Uznaliśmy za właściwe zmianę tego zapisu\" - stwierdził Wiatr. Przyznał, że użycie w ustawie określenia \"dotacja podmiotowa na działalność bieżącą\" nie będzie - na poziomie przepisów - tak wyraźnie determinowało tego, na jakie wydatki ChAT ma przeznaczyć środki z MAC. Zdaniem Wiatra nowe przepisy sprawią też, że sytuacja finansowania uczelni przez MAC będzie bardziej transparentna.
Senator Henryk Cioch (PiS) zwrócił uwagę, że nowelizacja zakłada jedynie możliwość udzielenia wsparcia uczelni przez MAC. Resort do takiej pomocy nie będzie więc wcale zobowiązany. \"Mam wątpliwości, czy taki zapis wywoła jakikolwiek skutek prawny\" - mówił Cioch. Wiatr przypomniał jednak zapewnienia MAC, że resort środkami na pomoc dla ChAT dysponuje. \"Wysokość tego wsparcia będzie zależała od aktualnych potrzeb i od aktualnych możliwości\" - wskazał Wiatr.
Akademia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację, ale przyznawana jest ona według algorytmu, który nie uwzględnia specyfiki uczelni. Tymczasem ChAT jest jedyną publiczną uczelnią ekumeniczną. Oferuje np. bezpłatne studia w zakresie nauk teologicznych w specjalnościach: teologia ewangelicka, teologia prawosławna i teologia starokatolicka. ChAT jest też jedyną uczelnią publiczną w kraju, która nie ma własnego budynku i musi wynajmować pomieszczenia.
ChAT działa według kryteriów uczelni publicznej, jednak na mocy innych ustaw, dotyczących polityki wyznaniowej państwa, akademia została zobowiązana do kształcenia, które wymaga dodatkowych nakładów.
Akademia powstała w 1954 r. w wyniku decyzji władz Polski Ludowej o usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Teologii Ewangelickiej. Uczelnia miała na celu zapewnienie kształcenia kadr Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i innych Kościołów protestanckich oraz Kościołów starokatolickich. Na uczelni kształci się teraz ok. 700 studentów. (PAP)
lt/ son/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.