Na przełomie lutego i marca rozpoczyna się okres foczych narodzin. Jeśli spacerując po plaży zauważymy młodą fokę, powinniśmy zgłosić ten fakt do Błękitnego Patrolu organizacji WWF i Stacji Morskiej IOUG w Helu.
Jego wolontariusz ocenią, czy jest zdrowa, czy potrzebuje pomocy.
Foki szare rodzą się w lutym i w marcu, dlatego już wkrótce będzie można zaobserwować pierwsze z nich. Młode foki matka opuszcza po dwóch - trzech tygodniach, a focze szczenię rusza instynktownie do morza w poszukiwaniu pokarmu.
\"W Błękitnym Patrolu WWF jest to okres wzmożonej aktywności, bo rośnie prawdopodobieństwo znalezienia foczych szczeniąt\" - informuje Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.
Błękitny Patrol to grupa wolontariuszy, których zadaniem jest patrolowanie polskiego wybrzeża, właśnie pod kątem występowania ssaków morskich. Zgłoszenia o obserwacji małych fok przyjmuje on od kilku lat. Jeżeli zwierzę wymaga pomocy, powiadamia Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która zabiera szczenię do helskiego fokarium, gdzie zostaje poddane rehabilitacji, a potem jest wypuszczane z powrotem do Bałtyku.
\"Dlatego zwracamy się do wszystkich osób, które zaobserwują foki na brzegu w tym okresie, o niezwłoczny kontakt z nami pod numerem telefonu 795 536 009 lub ze Stacją Morską IOUG w Helu, telefon 601 889 940. Pamiętajmy też, aby do czasu przybycia Patrolu nie niepokoić zwierzęcia i nie podchodzić do niego\" - podkreśla Katarzyna Pietrasik.
Foka szara – obok pospolitej i obrączkowanej - jest jednym z trzech gatunków fok w Morzu Bałtyckim. Sto lat temu w Bałtyku żyło 100 tysięcy fok szarych. W latach 80. było to zaledwie 4,5 tysiąca. Wtedy foki objęto ochroną prawną. W 2013 roku podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków zaobserwowano blisko 30 tys. fok szarych. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.