Historia i kultura

Udostępniono cyfrowy katalog zabytków Sandomierszczyzny

Około 400 zdjęć przedstawiających ponad 730 zabytków z muzealnej wystawy „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” udostępniło w formie książki, w internecie i na DVD Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

„Katalog zbiorów archeologicznych powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych przeszłością Ziemi Sandomierskiej. Czytelnikom, niezwiązanym zawodowo z archeologią, przybliża podstawowe informacje o dawnych epokach i kulturach archeologicznych” – wyjaśnia Monika Bajka z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Idea katalogu polega na popularyzowanie wiedzy o archeologii regionu i najważniejszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych. Fotografie wykonał sandomierski fotograf Patryk Goszczyński. Zabytki ukazane są w układzie chronologicznym, czyli w taki sposób, w jaki prezentowane są na wystawie czynnej od 2011 roku w sandomierskim Zamku – od najstarszych z epoki kamienia, po eksponaty z okresu wczesnego średniowiecza. Pogrupowano je według wytworów poszczególnych kultur archeologicznych.

Przy każdej epoce i kulturze archeologicznej prezentację zdjęć z podpisami poprzedza krótki opis, przybliżający daną epokę czy społeczeństwo. W opisach można też znaleźć informacje o najważniejszych odkryciach i stanowiskach archeologicznych na Ziemi Sandomierskiej czy ciekawostki o prezentowanych na wystawie wytworach materialnych dawnych mieszkańców regionu.

Redaktorem naukowym katalogu jest dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który jest jednocześnie konserwatorem zabytków archeologicznych w sandomierskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Wprowadzenie napisał prof. Andrzej Buko – dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, który przez wiele lat prowadził badania archeologiczne w Sandomierzu i jego okolicach. Autorką tekstów jest Monika Bajka z Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Katalog we wszystkich formach jest publikacją dwujęzyczną, wydaną w języku polskim i angielskim, natomiast stronę internetową przystosowano do potrzeb osób niedowidzących. W internecie dostępny jest pod adresem: www.archeologia-sandomierz.pl. W formie książkowej i na płycie DVD będzie bezpłatnie rozprowadzany do instytucji kultury i placówek naukowych w całej Polsce i poza jej granicami.

Powstanie katalogu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet 2 Wspieranie działań muzealnych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera