Uczelnie i instytucje

Obywatele Nauki: potrzebny długofalowy plan strategiczny dla nauki

Obywatele Nauki wezwali nową szefową resortu nauki do współpracy przy wypracowaniu długofalowego planu strategicznego dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Docenili też odchodzącą minister Barbarę Kudrycką, m.in. za podwyżki dla nauczycieli akademickich.

Przedstawiciele ruchu społecznego \"Obywatele Nauki\" w przesłanym PAP komunikacie Zaznaczyli, że decyzje podjęte przez Barbarę Kudrycką w ciągu jej sześcioletniego urzędowania z pewnością poważnie zmieniły polski system akademicki oraz naukowy.

\"Jesteśmy zdania, że stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w nich mechanizmów konkursowego finansowania badań naukowych, to ważny krok ku unowocześnieniu polskiego systemu organizacji nauki. Doceniamy również stworzenie osobnego programu finansowania badań humanistycznych\" - podkreślili Obywatele Nauki.

Wśród zasług odchodzącej minister wymienili też uporządkowanie ładu prawnego w zakresie szkolnictwa wyższego oraz podkreślenie konieczności dbania o jakość kształcenia na uczelniach. \"Wdzięczni jej będziemy również za zainicjowanie, i oby przeprowadzenie do końca, podwyżek dla nauczycieli akademickich (do 2015 roku) oraz dążenie do uproszczenia procedur w prawie o zamówieniach publicznych\" - zaznaczono w komunikacie.

ON liczą na to, że nowa minister - prof. Lena Kolarska-Bobińska - przeprowadzi rozpoczęte przez swoją poprzedniczkę reformy oraz wprowadzi inne, konieczne działania niezbędne dla poprawy stanu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

\"Życzylibyśmy sobie, by nowa minister umiała prowadzić efektywny dialog ze środowiskiem i była gotowa wsłuchiwać się w jego potrzeby i sugestie. Wzywamy szczególnie do współpracy przy wypracowaniu niezbędnego długofalowego planu strategicznego rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Liczymy, że powstanie spójny i przynoszący realne efekty plan wydatkowanie europejskich dotacji na innowacyjność, w tym na badania i rozwój\" - zaznaczyli ON w swoim komunikacie.

Wyrazili nadzieję, że podjęte przez minister działania będą zmierzały do premiowania wysokiej jakości kształcenia akademickiego oraz nowatorskich, stojących na wysokim poziomie badań naukowych. \"Życzymy sobie i nowej Pani Minister siły perswazji w rozmowach z innymi ministrami, prowadzącej do podnoszenia corocznych budżetów na naukę i szkolnictwo wyższe\" - zaznaczyli.

Obywatele Nauki to ruch społeczny, który powstał w środowisku pracowników naukowych, reprezentujących różne dyscypliny i ośrodki badawcze. Celem ON jest inicjacja szerokiej publicznej dyskusji na temat przyszłości nauki w Polsce. Członkowie ugrupowania dążą do stworzenia forum dialogu wewnątrz środowiska naukowego w Polsce, by możliwe stało się wypracowanie wspólnych stanowisk w kluczowych kwestiach dla przyszłości nauki.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera