Prof. Józef Dulak nowym prezesem EVBO

Prof. dr hab. Józef Dulak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, został nowym prezesem European Vascular Biology Organisation (EVBO). Funkcję tę sprawować będzie przez najbliższe dwa lata.

Powstała w 2006 r. EVBO skupia naukowców zajmujących się biologią i medycyną naczyniową. Prof. Dulak na co dzień jest kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Poprzednimi prezesami EVBO byli prof. Andrew Newby (School of Clinical Sciences, University of Bristol, Wielka Brytania) oraz prof. Ingrid Fleming (Institute for Vascular Signalling, Johann Wolfgang Goethe-Universitat, Frankfurt/Main, Niemcy).

Naukowcy z EVBO badają mechanizmy powstawania i funkcjonowania naczyń krwionośnych. Zdobyta wiedza jest wykorzystywana w opracowaniu nowych sposobów leczenia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy zmian związanych z wiekiem, np. utratą wzroku. Ta dziedzina nauki ma więc duże znaczenie interdyscyplinarne, a wyniki jej badań wzbudzają także szerokie zainteresowanie społeczne – poinformowano w komunikacie Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.

Jak napisano, zainteresowania naukowe prof. Dulaka i jego zespołu dotyczą komórek macierzystych, biologii i medycyny naczyniowej, terapii genowej i komórkowej i ich znaczenia i zastosowania w chorobach układu krążenia, nowotworowych, nerek, cukrzycy i dystrofii mięśniowej.

Prof. Dulak jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Komitetu Biotechnologii oraz Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN, doktorem honoris causa Uniwersytetu w Orleanie.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera