Roztocze cennym źródłem informacji w sprawach kryminalnych

Roztocze – niewielkie pajęczaki bytujące w różnorodnych środowiskach – mogą być cennym źródłem wiedzy w sprawach kryminalnych. Specjalista w tej dziedzinie - akarolog – badając roztocze na ubraniu ofiary może określić datę zgonu i miejsca w jakich przebywała.

Jak poinformował w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Parazytologii Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Solarz, roztocze są w takich przypadkach lepszym źródłem informacji, niż owady bytujące na zwłokach – mucha zielona, mucha ścierwica czy ćma zadarlica tłuszczówka, których liczba i stadium rozwojowe również mogą dostarczyć istotnych informacji śledczym.

„Roztocze są jednak lepszym narzędziem przede wszystkim dlatego, że to bardzo drobne organizmy, wykorzystujące dużą plastyczność środowiskową – występują w glebie, w ściółce, w pomieszczeniach gospodarskich, jako szkodniki roślin, w szklarniach, na trawach, są też roztocze wodne czy glebowe – mechowce” – powiedział prof. Solarz.

„Badając ciało lub ubranie ofiary przestępstwa czy też narzędzie zbrodni i dysponując szczegółową wiedzą o życiu roztoczy możemy precyzyjnie określić, jak długo te zwłoki były w mieszkaniu, jak długo poza domem, i w jakich warunkach, a nawet to, czy znaleziona w mieszkaniu osoba leżała w łóżku czy też na sofie lub na podłodze” – dodał.

Prof. Solarz przygotował kiedyś kryminalistyczną ekspertyzę dla śledczych w Wielkiej Brytanii. Sprawa dotyczyła zamordowanego mężczyzny, którego znaleziono w piżamie w chlewie. Prowadzący postępowanie chcieli wiedzieć, gdzie zginęła ofiara i jak długo była we własnym łóżku, a jak długo w chlewie. „Dostałem kurz z kilku piżam – jedna grupa to takie, w których osoba spała przez pewien czas w łóżku, w drugą grupę ubrano świnie, które +nosiły+ je przez pewien czas. Wyniki badań wskazywały na to, że mężczyzna został zabity w łóżku, a zwłoki były potem przez pewien czas w chlewie” – wyjaśnił prof. Solarz.

Cennych informacji może dostarczyć choćby badanie bardzo powszechnego roztocza kurzu domowego. Rozwój jaja zajmuje około ok. 9 dni, następne stadia – larwa, protonimfa i tritonimfa trwają po ok. 7 dni; tritonimfy rozwijają się już w postaci dorosłe. Ogółem rozwój trwa więc ok. miesiąca, a dorosłe osobniki żyją 2-3 miesiące. „Jeśli więc znajdujemy żywą populację tych roztoczy, to znaczy, że zgon nie nastąpił dawno” – mówił akarolog.

Wiedza specjalistów może być przydatna również w badaniu innych przestępstw. „Badając np. zarekwirowaną marihuanę i analizując obecne tam gatunki roztoczy można określić, skąd pochodzi i jaką drogę pokonała” – zaznaczył prof. Solarz.

Jak mówił, z wiedzy akarologów korzystają przede wszystkim śledczy na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych – we Francji pierwsze takie sprawy opisano w XIX w.

„W Polsce trudno wskazać takie przypadki, a szkoda. To jest wiedza nie do przecenienia, bo roztocze występują bardzo powszechnie w całym środowisku człowieka” – podsumował prof. Solarz.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera