Uczelnie i instytucje

Obchody 100-lecia ortopedii polskiej w Poznaniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Konferencja naukowa, wystawa pokazująca dzieje polskiej ortopedii i uroczysta gala złożyły się na uroczyste obchody 100-lecia polskiej ortopedii, które w piątek zorganizowano w Poznaniu.

„Dziękuję państwu za oddanie i ciężką pracę dla dobra pacjentów. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie zarówno w praktykowaniu państwa szlachetnego zawodu, jak i kształceniu kolejnych mistrzowskich pokoleń (...) Życzę kolejnych sukcesów i szczególnej satysfakcji, jaką wzbudza prawdziwa ocena państwa pracy, a przede wszystkim radość i zadowolenie pacjentów\" - przekazał w liście wystosowanym do ortopedów prezydent Bronisław Komorowski.

W Poznaniu powstał pierwszy ośrodek, w którym zajmowano się ortopedią. W tym mieście pracowali jedni z wybitniejszych lekarzy tej specjalizacji – Ireneusz Wierzejewski oraz Wiktor Dega (patronat poznańskiego szpitala ortopedycznego), którzy byli prekursorami polskiej ortopedii. To właśnie im współcześni ortopedzi zawdzięczają bardzo wysoką jakość leczenia w Polsce.

\"Dzisiejszy stan polskiej ortopedii jest dobry. Oczywiście byłbym zarozumiały, gdybym powiedział, że jesteśmy na takim samym poziomie jak ortopedia niemiecka, ale niewiele nam do niej brakuje\" - powiedział prof. Leszek Romanowski, kierownik Katedry i Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, dodając, że w jego ocenie poski lekarz i polski pacjent w porównaniu do najlepszych zachodnich państw, jeśli chodzi o leczenie i możliwości, są prawie równorzędni. Na piątek i sobotę zaplanowano warsztaty i rozmowy dotyczące ortopedii przeznaczone dla pacjentów.

„Zdecydowaliśmy się na nieco luźniejszą konwencję tych spotkań. Chcemy zachęcić do innej, niemniej poważnej rozmowy dotyczącej tego, czego ortopedzi nie lubią, a także jakie są ich zdaniem najłatwiejsze zabiegi. Rozmowa zostanie ujęta w swobodnej formie, ale wydaje mi się, że wnioski mogą być bardziej konkretne niż w czysto akademickiej dyskusji. Nie zabraknie jednak rozmów o najnowszych metodach leczenia\" - powiedział prof. Romanowski.

Organizatorzy przygotowali również wystawę „Dawno temu w szpitalu ortopedycznym\", którą można zobaczyć w holu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na wystawie można zobaczyć jak wyglądała sala operacyjna w XVIII wieku, a także polowa sala operacyjna używana przez wojska NATO.

\"Dzięki naszym przyjaciołom z całej Polski udało się przygotować, naszym zdaniem, bardzo ciekawą i wartościową wystawę, która pokazuje przekrój historii ortopedii. Można uświadomić sobie jak kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu wyglądała ortopedia\" - powiedział prof. Romanowski.

Pierwszy ośrodek ortopedyczny w Polsce powstał w 1913 roku. Na bazie Poznańskiego Zakładu Ortopedycznego, który swoją działalność zainaugurował 3 kwietnia 1913 roku, dziesięć lat później stworzono klinikę ortopedyczną.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera